Yaklaşık iki yıldır Blockchain’in bankacılık süreçlerine potansiyel faydalarını değerlendiren Hindistanlı bankacılık devi ICICI Bank, yerel ve uluslararası ticari finans işlemleri için bir Blockchain platformu kurdu.

ICICI Bank, kurduğu yeni Blockchain platformuna 250’den fazla şirketi kaydetti. İlk olarak Haziran 2016’da Teknoloji ve Dijitalden Sorumlu Direktör (CTDO) ataması yaparak Blockchain üzerine çalışmalara başlayan ICICI Bank, aynı yılın ağustos ayında uluslararası finans işlemlerinde Blockchain’in kullanıldığı pilot projelere imza atmıştı.

Blockchain teknolojisinin entegrasyonuyla birlikte, tüm paydaşları ortak bir platform üzerinde buluşturmanın mümkün olduğunu dile getiren ICICI Bank CEO’su Chandra Kochhar, böylelikle ticari işlemlerin evrak takibinin kolaylaşacağını söyledi ve ekledi:

“Tüm paydaşları tek bir platform üzerinde toplayan Blockchain teknolojisinin, yoğun evrak süreçlerinin bulunduğu ticari işlemleri basitleştirmek için muazzam bir potansiyele sahip olduğunu düşünüyorum. Bu kapsamda hayata geçirdiğimiz bir diğer girişimle, diğer bankalar ve iş ortaklarımızla sektörde Blockchain’i kullanan kapsamlı ekosistem oluşturmak ve genel çalışma standartlarını bu teknolojinin benimsenmesini hızlandıracak şekilde yenilemek için çaba gösteriyoruz.”

Ticari işlemler, akıllı sözleşmeler üzerinden yürüyor

Coin Telegraph haberine göre ICICI Bank tarafından geliştirilen Blockchain uygulaması, yerel ve uluslararası katılımcıların işlem verilerini gerçek zamanlı olarak görüp, takip etmelerini sağlıyor. Ağa katılanlar ayrıca varlıkların mülkiyetini dijital olarak doğrulayıp, ticari işlemleri bir dizi şifrelenmiş ve güvenlik dijital sözleşme olarak uygulayabiliyor.

Blockchain için yakın dönemde Bank of England da Blockchain girişimi Chain ile iş birliği kurmuş ve veri paylaşımında güvenlik sorununu Blockchain ile çözmenin farklı yollarını incelemek üzere bir kavram kanıtlama çalışması yaptığını duyurmuştu.