Metaverse’ün geleceğine dair çarpıcı iddialar içeren yeni bir rapor yayımlandı. İşte detaylar…

Danışmanlık şirketi McKinsey & Company, “Metaverse’te Değer Oluşturmak” başlıklı yeni bir rapor yayımladı…
Kamuoyuyla paylaşılan rapor metaverse’ün geleceğine dair ilgi çekici iddialar barındırıyor. Raporda metaverse üzerinde, küresel ölçekte yapılacak harcamaların 2030 yılına kadar 5 trilyon dolara ulaşabileceği kaydediliyor.

77 sayfadan oluşan raporda çeşitli ülkelerden uzmanların görüşleri öne çıkıyor. Ayrıca trendleri belirlemede kullanılan metodoloji ile birlikte gelecekte tüketici davranışının hangi yönde şekilleneceği araştırılıyor…

Bu kapsamda metaverse’te 5 ana faaliyet alanının öne çıkacağı belirtiliyor.
Bu alanlar;

  • Oyun,
  • Sosyalleşme,
  • E-ticaret,
  • Uzaktan öğrenim
  • ve fitness olarak sıralanıyor.

Katılımcıların yaklaşık yüzde 60’ı fiziksel faaliyetlerinden en az birini sanal dünyada gerçekleştirmeye hazır olduklarını ifade ediyor.

Ek olarak metaverse’te aktif olanların yüzde 79’unun, sanal dünyada en az bir adet alışveriş yaptığı bilgisi son derece dikkat çekici. Dolayısıyla araştırmaya katılanlar arasında, Metaverse’te aktif olanların yüzde 79’unun şimdiden alışveriş yapmaya başladığı sonucuna ulaşıyoruz.

Metaverse’teki e-ticaret hacmi 2,6 trilyon doları geçebilir…

Öte yandan McKinsey & Company, metaverse’teki temel gelir odağının e-ticaret olacağı tahminine yer veriyor. Bu doğrultuda açıklanan rakam ise 2030 yılına kadar e-ticaret hacminin 2-2,6 trilyon dolar aralığında olacağına işaret ediiyor. Metaverse reklamcılığı da bu noktada merak uyandıran bir diğer unsur, araştırmada bu kapsamdaki harcamaların, yine 2030’a kadar 144-206 milyar dolar aralığında seyredeceği iddiasına yer verildiği görülüyor.

KaynakCointelegraph