2008 yılında yayınlanan ve yayınlanmasından günümüze dek iş yapış modellerine bakış açımızı değiştiren “Bitcoin: Eşten-eşe Elektronik Nakit Ödeme Sistemi” başlıklı makale, bugün hala Blockchain ve kripto para dünyasına adım atmak isteyenler için bir rehber niteliği taşıyor.

Satoshi Nakamoto’nun gerçek kimliğini hala bilmiyoruz. Bir erkek veya kadın olabilir, gizli bir örgüt veya bir devlet bile olabilir. Bunun çok da önemi yok, öte yandan bu takma isim ile 2008 yılında kaleme alınarak yayınlanan makale, bugün güncelliğini korumaya devam ediyor.

Her ne kadar Nakamoto’nun yazdığı makalede Blockchain kelimesi hiç geçmemiş olsa da, verinin nasıl kaydedilmesi gerektiğini bizlere anlatan süreçler zamanla bu kelimeyi literatüre kazandırmayı başardı.

Nakamoto’nun makalesi, Blockchain ve kripto paralar dünyasına girmek isteyenler için önemli bir kaynak niteliği taşıyor. Biz de okuyucularımızla bu makalenin hem İngilizce orijinal halini hem de bitcoinhaber.net tarafından gerçekleştirilen Türkçe çevirisini paylaşıyoruz. Aşağıdaki linklerden indirebilir ve okuyabilirsiniz.

İngilizce – PDF

Türkçe – PDF

Eğer Bitcoin makalesi size teknik açıdan karışık görünür ve kafanız karışırsa; Ahmet Usta ve Serkan Doğantekin tarafından kaleme alınan Blockchain 101 isimli kitabı da mutlaka okumalısınız.