İngiltere Mali Yürütme Otoritesi (The U.K. Financial Conduct Authority) adına konuşan Christopher Woolard’a göre, FCA bazı kripto para türevlerini yasaklayacak bir tasarı üzerine çalışıyor.

Londra’da düzenlenen bir etkinlikte kripto para regülasyonları üzerine konuşan Woolard, perakende yatırımcıların genellikle karmaşık ve geçici ürünler sattığına dair endişelerini dile getirdi. Bu ürünlerin temel piyasaya bütünlüğü için sorun teşkil ettiğini ifade eden FCA Strateji ve Rekabet Genel Müdürü, bu kripto para türevlerinin yasaklabileceğine dair ilk sinyalleri verdi.

FCA karar vermek için kripto para türevleri ile ilgili görüşmeler düzenleyecek

“FCA, perakende satış yapan tüketicilere, fark oluşturan sözleşmeler, opsiyonlar, devredilebilen menkul kıymetler ve diğer benzer alanlarda kripto para türevlerini yasaklayacak.”

Bir DLT platformu kullanan ve merkez bankası veya merkezi bir organ tarafından desteklenmeyen kripto para birimlerini kapsayacak bu yasak, Woolard’ın tanımıyla FCA’nin uygun gördüğü “tarafsız” tutum olarak belirlendi.

Woolard ayrıca , FCA’nın hangi kripto para birimlerinin yasaklanacağına karar vermek için hem regülasyon sürecine giren hem de girmeyenlerle görüşme yapacağına dikkat çekti. Takip ve değerlendirme sürecinin ardından yetkili yürütme organları kripto para organları yeni düzenlemelere dair çalışmalarını sonlandıracak.

İngiltere her ne kadar yeni düzenlemeler ile gündem de olsa da Blockchain tarafında yatırımlarına da tüm hızıyla devam ediyor. Ofcom tarafından geçtiğimiz ay yapılan açıklamaya göre, İngiltere telefon numaralarının organizasyonu ve yönetimi için Blockchain’den faydalanmak istiyor. Projenin detayları hakkında basına bilgi veren Ofcom, Birleşik Krallık sakinlerine tayin edilmiş yaklaşık 1 milyar adet telefon numarası olduğunu dile getirmişti.

Bu numaraları blok halinde telekom operatörlerine sağladıklarını kaydeden Ofcom yetkilileri, sonrasında her bir numaranın kontrolünün operatörlerde olduğunu vurgulamıştı.