Blockchain teknolojisine en çok yatırım yapan ülkelerden biri olan İngiltere, şimdi de dijital kanıtların paylaşımı ve güvenceye alınması noktasında Blockchain’den yararlanmayı planlıyor.

Birleşik Krallık Adalet Bakanlığı dijital kanıtları güvenceye almak için Blockchain teknolojisinden faydalanmak istiyor. Adalet Bakanlığı’nda dijital mimarlık ve siber güvenlik sorumlusu olarak da görev yapan Bakan Yardımcısı Balaji Anbil’e göre, dijital kanıtları işlemek için Blockchain teknolojisinin kullanımı, mahkeme süreçlerini daha basit hale getirebilir.

Bu yeni yöntemin testlerinde yer alacak kurum HMCTS (Her Majesty’s Courts and Tribunals Service) olurken,  bu teknoloji üzerine odaklanan çalışma grubu, konuyla ilgili ilk toplantısını gerçekleştirdi.

HMCTS, Blockchain teknolojisinin uygulanmasında pilot kurum olacak

Bakan Yardımcısı Anbil’e göre, Dağıtık Defter Teknolojisi hem yüksek seviyede doğruluk, hem de adem-i merkeziyetçiliği destekleyen yenilikçi veri çözümlerini beraberinde getiriyor. Blockchain kullanarak yenilikçi kimlik yönetimi çözümleri geliştiren Estonya’yı örnek gösteren Anbil, bu teknolojinin daha önce bazı Avrupa Birliği üyesi ülkeler tarafından kullanıldığını belirtti.

Toplantı sonunda alınan neticeye göre, HMCTS bu yıl içinde “kurumlar arası kanıt paylaşımı” için Blockchain teknolojisini kullanmayı deneyecek. Anbil tarafından yazılan blog yazısında ayrıca şu ifadelere yer verildi:

“HMCTS’de, kanıt paylaşımı, kimlik yönetimi ve vatandaşlarımızın kendi bilgileri üzerinde maksimum kontrol sahibi olmalarını sağlamak gibi geleneksel sorunlara yeni çözümlerin uygulanması konusunda tutkuluyuz. Servis tasarımlarımız değer, sadelik ve en iyi modern teknoloji yaklaşımlarının kullanımı üzerine odaklanıyor.”