İngiltere telefon numaralarının organizasyonu ve yönetimi için Blockchain’den faydalanmak istiyor.

Regulators’ Pioneer Fonu, hafta içinde yaptığı açıklamada ülkenin ulusal telekom regülatörü Ofcomça 700 bin pound bütçe ayırdığını açıkladı. Ofcom’un bu yeni kaynak ile İngiliz telefon numarası yönetiminde Blockchain’in kullanımına yönelik bir proje geliştireceği duyuruldu.

Projenin detayları hakkında basına bilgi veren Ofcom, Birleşik Krallık sakinlerine tayin edilmiş yaklaşık 1 milyar adet telefon numarası olduğunu dile getirdi. Bu numaraları blok halinde telekom operatörlerine sağladıklarını kaydeden Ofcom yetkilileri, sonrasında her bir numaranın kontrolünün operatörlerde olduğunu vurguladı.

Ülkedeki analog telefon hatlarının internet tabanlı bir sisteme taşınması pek çok sorunu beraberinde getiriyor. Coindesk haberine göre Blockchain teknolojisinin bu noktada maliyetleri azaltıp, portlama süreçlerini daha verimli hale getirmesi, dolandırıcılık çağrılarına karşı modern çözümler getirip son kullanıcıya daha iyi bir deneyim sunması bekleniyor.

Yasal düzenleyicinin bu kapsamda sektör oyuncularıyla birlikte çalışacağını söyleyen Ofcom Teknolojiden Sorumlu Genel Müdür Yardımcısı Mansoor Hanif, “Blockchain’i kullanarak karasal abonelerin numaralarını değiştirmeksizin servis sağlayıcılar arasındaki geçişlerini daha hızlı ve kolay hale getirmek için özel sektörle çalışacağız. Ayrıca istenmeyen çağrıları da en aza indirmeyi hedefliyoruz. Araştırmalarımızı diğer alanlara da genişleterek, Blockchain gibi yenilikçi teknolojilerin tüketiciye fayda sağlayacak şekilde kullanımını inceleyeceğiz.” diye konuştu.

Yasal düzenleyici yeni bir veri tabanı geliştirerek, daha önce başarılı olamayan denemeleri Blockchain’e taşımak istiyor. Merkezi veri tabanlarının yüksek maliyetli olmaları ve ortak çalışmayı önleyen unsurlar barındırmaları, Blockchain’in adem-i merkeziyetçi yapısını ekstra cazip hale getiriyor.