Finansal hizmetler grubu Investec, otomatik ödeme merkezi BankservAfrica ve uPort ile iş birliğine giderek Güney Afrika’nın finansal sistemi için Blockchain tabanlı bir dijital kimlik sisteminin prototipini sundu.

Bu girişim ilk olarak dijital kimlik üzerine çalışan bir gurup olan SA Finansal Blockchain Konsorsiyumu (SAFBC) içinde doğdu. Sunum ise Johannesburg’daki Blockchain Africa konferansında gösterildi.

Konferansta yeni kimlik doğrulama sisteminin küçük bir uygulaması gerçekleştirildi. uPort uygulamasını indiren her katılımcı sistem üzerinden kişisel kimliklerini oluşturdu. Böylelikle katılımcılar otomatlara QR kodlarını okutarak check-in yapabildiler. Her otomat, katılımcıların o konferansa katıldığını uPort aracılığıyla onaylayıp katılım sertifikalarını kimlikleri ile ilişkilendirdi. Uygulamanın kullanması için özendirici olarak da katılımcılar belirli bir check-in işlemini tamamladıktan sonra ödüllendirildi.

Investec’in Blockchain mühendisi Graham Nelson, ethereum blockchain aracılığıyla bu prototipin bireylere evrensel, tekrar kullanılabilir ve şifrelenmiş bir kimlik sunduğunu söylüyor. Nelson, oluşturulan bu kimliğin entegre olabileceği şeylerle ilgili bir kısıtlaması bulunmadığını, böylece birçok uygulama ile rahatlıkla ilişki kurabileceğini de sözlerine ekledi.

Investec, sistemi daha iyi açıklamak için Facebook hesabı ile giriş yapmaya örnek veriyor. Blockchain tabanlı bu yeni kimlik doğrulama sistemi ile bireyler kimliklerini oluşturduktan sonra başka uygulama ve servislere bu kimlikleri ile giriş yapma imkanı bulabilecekler. Ayrıca kullanıcılar tüm kişisel verilerinin tek sahibi olacak ve tüm veriler güvenli bir şekilde, şifrelenmiş olarak saklanacak.