Günlük yaşantımızı saran ve birbirleriyle sürekli olarak iletişim halinde olan cihazlar, bu etkileşimi Blockchain yardımıyla bir üst noktaya taşıyabilirler mi?

Blockchain hakkında ortaya atılan en heyecan verici iddialardan biri, bu teknolojinin sadece insanlar ve şirketler arasında değil, aynı zamanda makineler arasında da sorunsuz işleyebileceği fikrini ortaya koyuyor.

Birkaç yıl önce ilk kez ifade edilen bu teoriye göre, buzdolabından otomobillere kadar hayatımızın merkezinde olan ve IoT ile veri paylaşımında bulunan birçok cihaz, aynı zamanda kripto cüzdan ve Blockchain tabanlı kimliklerle donatılacaktı.

Bu teorinin gerçeğe dönüşmesi sınırsız sayıda iş fırsatını beraberinde getiriyordu. Örneğin, sürücüsüz otomobiller yol hakkı için birbirilerine ödeme yapabilir veya bir buzdolabı sütün bittiğini fark ederek, marketten sipariş verebilirdi.

IoT ve Blockhain birleşmesi hangi sorunlara yol açabilir?

Yine de uzmanlar, Blockchain ve Nesnelerin İnterneti’ni birleştirecek makine ekonomisini inşa etmenin, birçok sorunu beraberinde getireceğini ifade ediyorlar.

Blockchain ve IoT entegrasyonunda uzman bir girişim olan Spherity CEO’su Carsten Stocker, CoinDesk’e verdiği röportajda şu noktalara dikkat çekti:

“Üzerine konuştuğumuz bu sistemler, henüz olgunluk aşamasında olmayan donanım ve yazılım bileşenlerinin yanı sıra, kriptografik yöntemler ve güvenlik süreçlerinin entegrasyonunu gerektiriyor. IoT cihazları için verilmesi gereken pek çok zor seçimler bulunuyor. Bu seçimlerden bazıları belki on yıl boyunca gelişme aşamasında olacakken, bazılarını da günlük yaşantımızda görmeye başlayacağız.”

Diğer bir önemli sorun olarak IoT dünyasının devasa bir alanı kapsıyor olması gösterilebilir. Bu geniş kategori pek çok farklı problemi de beraberinde getiriyor.

Yelpazenin bir ucunda otomobiller gibi yüksek işlem gücü ve batarya ömrüne sahip değerli cihazlar bulunurken, diğer tarafta bu teknolojileri kaldıramayacak milyonlarca basit cihaz bulunuyor.

Röportajın tamamını okumak için tıklayın.