Bloomberg Businessweek Türkiye’nin 22 Temmuz 2018 tarihli sayısında Teknoloji bölümünde yer alan makale, IPSOS’un 15 ülkede yaptığı kripto para araştırmasına mercek tuttu. Araştırma sonuçları, Türkiye’de her beş kişiden birinin kripto para sahibi olduğunu gösteriyor, ancak editörler bu rakamları farklı okumak gerektiğine inanıyor.

ING Bank tarafından IPSOS’a yaptırılan bir araştırmaya göre Türkiye, kripto para birimlerine “fazlasıyla” güvenen ülkeler arasında yer alıyor. 15 ülkede gerçekleştirilen ve 15 bin kişinin katılımıyla yapılan anketlerde, Türkiye’de yaşayan katılımcıların yüzde 45’inin gelecekte kripto para almayı düşündüğü ortaya çıktı. Avrupa ortalaması olan yüzde 25’in neredeyse iki katı olan bu oran, dijital para birimlerini geleceğin online ödeme aracı olarak görenler arasında da korunuyor. Avrupalıların yüzde 35’i yarının ödemelerini dijitalde görürken, Türkiye’de bu oran yüzde 53’e sıçrıyor.

Bloomberg Businessweek Türkiye’nin geçtiğimiz hafta yayımlanan sayısında David Rocks, Bret Regun, Dimitra Kessenides ve Ruhi Sanyer imzasıyla Teknoloji bölümünde çıkan yazıda, “Kripto paranız var mı?” sorusuna verilen yanıtlara özellikle dikkat çekiliyor. Verilen yanıtlar baz alındığında, Türkiye’de kripto para sahibi olanların oranının (yüzde 18) Avrupa’ya oranla iki kat olduğu görülüyor. Derginin editörleri ise bu orana şüpheci yaklaşıyor:

“Kaba bir hesapla, Türkiye’de her beş kişiden birinin kripto parasının olması, neredeyse 15-16 milyon kişiye tekabül ediyor. Geçtiğimiz Mayıs ayının sonunda Türkiye’nin en büyük kripto para borsasının düzenlediği basın toplantısında paylaşılan veriler ise bu iddiayı çürütebilecek nitelikte: BTCTurk’ün halihazırda 90 bini aktif, 500 bin kullanıcısı var.”

BTCTurk CEO’su Özgün Güneri, 2018 yılı bitmeden 1 milyon kullanıcıya ulaşmayı hedeflediklerini belirtiyor. Yazı, Türkiye’de kripto paraya duyulan ilginin toplumun her kesimini içine alacak şekilde incelenmesi gerektiğini önererek tamamlanıyor.

22 Temmuz 2018 tarihli Bloomberg Businessweek Türkiye dergisinde makalenin tamamını okuyabilirsiniz.