Uluslararası yaptırım ve ambargoların hedefinde olan İran, bu engelleri yerli kripto para çıkararak aşmayı planlıyor.

Siber Bülten‘de yer alan habere göre, İran hükümeti kendi kripto parasını çıkarmaya hazırlanıyor. İran’ın kendi kripto parasını çıkarmakla, ülkenin küresel ekonomiye erişimini engellemeye yönelik uluslararası mali yaptırımları kaldırmayı amaçladığı düşünülüyor.

İran Televizyonu Press TV, ulusal kripto para yaratmak konusunun İran Bilimsel ve Teknolojik İşler Müdürlüğü’nün çoktandır gündeminde olduğunu ifade etti. Söz konusu açıklama, İran Bilimsel ve Teknolojik İşler Müdürlüğü’nün yönetimsel ve yatırım işlerinden sorumlu genel müdür yardımcısı Alireza Daliri’den geldi. Daliri, ISNA haber ajansına yaptığı açıklamada, çok sayıda yerli teknoloji firmasının dijital para yaratma kabiliyeti olduğunu söylerken ekledi:  “Bu firmalar, ön lansman kusurlarını ortadan kaldırma noktasında çalışıyorlar.

 

Bu şirketlerin söz konusu projeyi İran Merkez Bankası ile işbirliği halinde hayata geçirdiklerini belirten Daliri, “Ülkede yerli dijital para kullanmanın zeminini oluşturmaya çalışıyoruz. Bu dijital para, dünyanın her yerine para transferi yapmamıza yardımcı olacak. Ayrıca yaptırımlara karşı bize yardım edecek” şeklinde konuştu.

Amerika öncülüğünde uygulanan ekonomik yaptırımları ve ambargoyu delmek için kripto para kullanma düşüncesi, yeni bir gelişme değil. Geçtiğimiz aylarda petrol destekli dijital para birimi olan Petro, benzer bir düşünceyle Venezuela hükümeti tarafından kullanıma sokulmuştu. ABD Başkanı Trump’ın İran rejimine yönelik baskıyı artırdığı bir dönemde bu girişimler sürpriz değil.

News.bitcoin.com sitesi geçtiğimiz mayıs ayında, İranlı ve Rus kanun yapıcılarının konuyu ortaklaşa bir şekilde gündemlerine aldığını bildirmişti. Ekonomik İşlerden Sorumlu İran Meclis Komisyonu’na başkanlık eden Mohammad-Reza Pourebrahimi, Moskova’da Ekonomi Politikası Divan Heyeti Başkanı Dmitry Mezentsev ile yaptığı toplantı sırasında konuyu gündeme getirmişti. Pourebrahimi, şu açıklamayı yapmıştı: “Ruslar görüşlerimizi paylaşıyor. Eğer bu konuda yol alabilirsek, mal değiş tokuşunda dijital para kullanan ilk ülkeler olacağız.”