Blockchain tabanlı lojistik firması ShipChain ve takip konusunda uzman GTX, NFC blockchain tabanlı kargo takibi çözümü için ortaklığa gittiklerini duyurdu.

Anlaşma kapsamında ShipChain ısıya duyarları gönderileri takip etmek için GTX’in ısı etkin akıllı NFC etiketlerini kullanacak. Müşteri tarafından tanımlanan aralıklarla ve sürelere göre sıcaklıkları kaydeden etiket herhangi bir tarayıcı ya da kablo gerekmeyecek. Buna ek olarak GTX, ShipChain’in “Track and Trace” platformunu optimize etmesi için farklı NFC ürünleri de sunacak.

NFC etiketleri, tedarik zinciri boyunca bozulabilir maddelerin taşınması için gerekli olan gerçek zamanlı sıcaklık algılama ve veri kaydını sağlıyor. Bu maddeler yiyecek, içecek, ilaçlar ve transit taşımadan olumsuz etkilenebilecek diğer ürünler oluyor. Bu yerleşik güvenlik önlemleri, bozulmuş ürünlerin pazardaki dağıtımını ve veri kayıtlarının yetkisiz bir şekilde değiştirilmesini önleyerek markaların, perakendecilerin, distribütörlerin ve nakliye şirketlerinin sevkıyat kalitesini doğrulamasını sağlayacak.

Etiketlerden toplanan şifrelenmiş veriler tamamen güvenli bir şekilde ShipChain’in blockchain ağına yüklenecek. Yeni “Tap & Track” servisi, sıcaklığa duyarlı gönderilerin nakliye sırasında etkin bir şekilde izlenebilmesini sağlayacak.

ShipChain ve GTX arasındaki entegrasyon çoktan başladı. Tüm pürüzler tamamlandıktan sonra sistemin bir müşterisi de duyurulacak. Bununla birlikte ShipChain genişleyen ortaklığın bir parçası olarak tüm müşterilerine GTX özellikli hizmetler sunmaya başlayacak.