Dağıtık defter teknolojilerinin şeffaf ve güvenli yapısı, tedarik zincirlerinden telif haklarının korunmasına kadar pek çok süreçte yıkıcı dönüşüm için potansiyele sahip. 

Blockchain’in Bitcoin ve diğer kripto paralardan çok daha geniş bir uygulama alanı olduğunu ifade eden The Entrepreneur yazarı Jonathan Long, yakın dönemde bu teknolojiden faydalanarak farklı sektörlere taze bir soluk getiren girişimleri sıraladı:

Fr8

Sadece geçtiğimiz yıl, ABD genelinde kamyonlar 45 milyar kilometreden fazla yolu yüksüz olarak kat etti. Nakliyat süreçlerindeki bu verimsizliği ortadan kaldırmayı hedefleyen Fr8, Blockchain’i kullanarak ticaretin kaydını dijitalleştirmeyi ve böylelikle süreç verimliliğini artırmayı planlıyor.

IOST

Internet of Services (IOST) adıyla duyurulan yeni kripto para, Ethereum’un teknik varisi olarak ölçeklenebilirlik sorunlarını çözmek istiyor. Geliştiricilerin adem-i merkeziyetçi uygulamalar hazırlaması için Blockchain altyapısı sunan IOST, şirketlerin aracıları ortadan kaldırarak veri güvenliğini garanti altına almasını sağlıyor.

ImpactPPA

Yenilenebilir enerji kaynaklarının üretimden dağıtıma kadar devam eden ve ödemeyle sonlanan süreçlerini uçtan uca yönetmek için tasarlanan SmartPPA adlı bir platform geliştiren ImpactPPA, Blockchain topluluğunu çevresel ve toplumsal projelerle buluşturmayı amaçlıyor.

ShipChain

Blockchain tabanlı bir nakliye ve lojistik platformu olan ShipChain, uçtan uca bütün tedarik zincirinin, tüm taşıyıcılar boyunca tek bir merkezden takip edilmesini sağlıyor.

Nano Vision

Blockchain’in adem-i merkeziyetçi yapısından faydalanan Nano Vision; ister bilim insanı olsun, ister doktor, isterse sade bir vatandaş; kendi platformundaki hastalıkla mücadele verilerine herkesin erişmesine olanak tanıyor. Girişim böylelikle araştırma süreçlerini küresel ölçekte hızlandırmak istiyor.

Inveniam

Inveniam, halka açık piyasalarda listelenebilen bir borç aracını başarılı bir şekilde yapılandıran ve belirleyen ilk şirket oldu. Dağıtık defter teknolojisini, “mevzuata uygun” sözleşme ve token’ları kullanan Inveniam, sabit gelir senetlerine ilişkin yapılandırma, takas etme, saklama ve anlaşma süreçlerini dönüştürmeye hazırlanıyor.

BuzzShow

Merkezi olmayan bir sosyal video ekosistemi kurmaya odaklanan BuzzShow, bu platformda videoların hazırlanması, seçilmesi, izlenmesi ve paylaşılması için uçtan uca bir ekonomik döngü oluşturuyor.

Patron

Blockchain üzerine kurulu küresel influencer pazarlama platformu Patron, dünyanın dört bir yanındaki fenomenleri (influencer) markalarla güvenli ve şeffaf bir ekosistemde buluşturmayı amaçlıyor.

Photochain

Stok fotoğraf platformlarına dağıtık bir yaklaşım getiren Photochain, işlem başına %95’e varan payı fotoğrafçıların almasını sağlayan ve tüm telif haklarını koruyan bir Blockchain pazar yeri oluşturdu.

Boon Tech

Yapay zeka destekli bir “mikro iş” platformu olan Boon Tech, kripto para birimlerindeki dalgalanmayı önleyen kendi ekosistemiyle freelance ekonomisini tümüyle değiştirmeyi hedefliyor. Sistem ayrıca iş ortağı olduğu IBM’in Watson yapay zeka algoritmalarını kullanarak listelenen işlerin sıralamasını yapıyor.