Dağıtık defter teknolojilerinden yenilikçi yöntemlerle faydalanarak, Blockchain dünyasına yön veren bu dört girişimin ortak noktası, İngiltere’nin kalbinde çalışıyor olmaları.

FinTech ve Blockchain alanındaki çalışmalarıyla sadece Avrupa’nın değil, küresel arenanın da öncü oyuncuları arasında yer alan Londra’da pek çok yıkıcı inovasyona imza atan girişim bulunuyor. Blockonomi’de William M. Peaster imzalı yazılan makale bunlardan dördünü aynı başlık altında topluyor:

Nivaura

Londra merkezli dijital yatırım bankası Nivaura, şirketlerin Blockchain aracılığıyla bono ve hisse alımı gibi işlemleri yapmasına olanak sunuyor. Geçtiğimiz ay Londra Borsası’ndan 15 milyon pound yatırım alan Nivaura, aynı zamanda 2017’nin sonbaharında dünyada ilk kez Ethereum aracılığıyla bono çıkaran kuruluşu olarak gündeme gelmişti.

BABB

Türkçesi “Banka Hesabı Tabanlı Blockchain” (Bank Account Based Blockchain) olan BABB, Londra’dan çıkarak mikro ekonomi için ilk dağıtık dünya bankası olmayı hedefliyor. BABB, kullanıcıların Blockchain tabanlı banka hesaplarını akıllı telefonları üzerinden dakikalar içinde açarak, bankacılık servislerine kolayca erişeceği bir gelecek kurguluyor.

Bankacılık lisansı alabilmek için çalışmalarını sürdüren girişim, son iki yılda bu konuyla ilgili Bank of England ve Bank of Lithuania gibi farklı coğrafyalardaki merkez bankalarıyla görüştü. BABB’ın yol haritasında Litvanya’da 2019 yılının ilk çeyreğinde bir bankacılık lisans başvurusu daha bulunuyor.

Mattereum

Londra’nın en hızlı yükselen kripto ekonomi girişimlerinden biri olan Mattereum, Blockchain üzerinden akıllı mülk transferinin önünü açmak için çalışıyor. Şirketin kurduğu ekipte Vinay Gupta ve Ian Griggs gibi kripto ekosisteminin ünlü isimlerinin yer alması da dikkat çekiyor.

Griggs’in öncülük ettiği üç girişli muhasebe sistemini kullanan Mattereum, dijital varlığı yasal bir sözleşmeye bağlayarak, dijital ticarette yepyeni ufuklar açmayı amaçlıyor.

AZTEC

AZTEC Ethereum’un kişisel gizliliği koruyacak şekilde işlem görmesi için bir protokol geliştirdi. Sıfır bilgi kanıt sisteminden faydalanan Aztec protokolü, ETH değerlerini işlem sırasında şifrelese de, bu işlemlerin doğrulanmasına izin veriyor.

Ethereum’un kendi emekleme sürecinden faydalanarak, dağıtık defterin yeni alanlarda farklı iyileştirmelerle uygulanmasına zemin hazırlayan AZTEC, gizlilik konusunda attığı adımla dağıtık finansın olgunlaşmasına katkı sağlıyor.