Bir İskoç emlak şirketi, dünyanın ilk Özel Kiralık Konut Sektörü (PRS) veritabanını oluşturmak için yerel bir Blockchain girişimiyle ortak çalışma kararı aldı.

Gayrimenkul kiralama portalı Citylets, yerel bir Blockchain girişimi olan Wallet ile teknoloji ortaklığı kurduğunu açıkladı. Bu ikilinin ana amacı, İskoçya konut sektöründe yükselen kiralarla başa çıkacak bir dağıtık defter oluşturmak olacak.

Bu yeni çözüm, kiralama acentelerinden elde edilen bilgileri yerel meclis üyelerine sağlayacak. Böylece onların kendi bölgelerini “Kira Baskısı Bölgesi” (RPZ) olarak belirlemelerine ve bakanlığa başvurmalarına yardımcı olunacak.

Blockchain yerel yönetimlerin bakanlığa başvurması için geçerli kanıtlar sağlayacak

Yeni İskoç kira kanunları çerçevesinde, RPZ başvurularının çok daha ayrıntılı olması gerekiyor. Başvuru belgeleri, söz konusu bölgede kira artışlarının yüksek seviyede olduğunu ve bu durumun sorunlara yol açtığını kanıtlamak zorunda. Kanıtlar ayrıca, yerel meclisin konut sağlama veya konut maliyetlerini sübvanse etme yönünde baskı altında olduğunu açıkça ortaya sermeli.

Citylets bu noktada devreye girerek, İskoçya’daki kiracıların maruz kaldığı kira değişikliklerini paylaşılabilecek ve bunları bir veritabanı halinde yerel yetkililere sunabilecek bir Blockchain sistemi öneriyor. Toplanan bilgiler yerel meclislerin, bakanlığa sunduğu kanıtları oluşturarak PRZ başvurularında başrolü oynayabilir.

Citylets Genel Müdürü Thomas Ashdown göre, yerel yönetimlerin tutarlı, güvenilir ve değiştirilemez bir yönteme olan ihtiyaçları, şirketi Blockchain üzerinde çalışmaya teşvik etmiş.