Reuters’ın geçtiğimiz hafta yer verdiği habere göre, İsviçre ve İsrail, Blockchain endüstrisine yönelik yaptıkları regülasyon çalışmalarını birbirleriyle paylaşma kararı aldılar.

İsviçre Maliye Bakanı Ueli Maurer ve Uluslararası Finansal Konulardan Sorumlu Devlet Sekreteri Joerg Gasser, geçtiğimiz günlerde İsrail’e yaptıkları ziyarette, İsviçre bankalarının yerel pazarlara erişimi konusunu gündeme getirmişlerdi.

Devlet Sekreteri Joerg Gasser, 2018 yılının sonunda doğru, İsrail yetkililerini bilgilendirme amacıyla, Blockchain regülasyon önerilerini içeren bir rapor hazırlayacak. Gasser, hazırlayacağı rapor içerisinde yer alan önemli noktaların, 2019’da İsrail parlementosunda görüşüleceğine ve 2020 yılında yürürlüğe gireceğine inanıyor.

İsviçre Avrupa’nın Blockchain ve FinTech merkezi olmaya devam ediyor

İsrail’in şu an uygulamakta veya geliştirmekte olduğu bir dizi Blockchain projesi bulunuyor. Uluslararası Vergi Avukatı ve Yeminli Mali Müşavir olan Selva Özelli, Blockchain tabanlı drone’lar, ulusal kripto para birimi ve seçimler için oluşturulacak açık hükümet platformu gibi yerel Blockchain girişimlerini inceledi.

İsviçre ise Blockchain projelerini günlük hayata entegre etmek adına her geçen gün yeni adımlar atıyor. Geçtiğimiz dönemde bu hedefin önemli bir parçası olarak Kripto Vadisi (Crypto Valley) bile kuruldu.

Yapılan son hesaplamalara göre, İsviçre bu sayede oldukça zengin bir girişim ekosistemine sahip oldu. Laboratuvarlar, kuluçka merkezleri ve hızlandırıcılarla birlikte İsviçre’de 430’dan fazla Blockchain odaklı kurum yer alıyor. Burada iş yapan firmalardan biri olan kripto ödül girişimi qibee’nin kurucu ortağı Gianluca Giancola’ya göre, Zug’da ileri görüşlü bir hükümet, yasal düzenleyicilerin güçlü katılımı ve birinci sınıf bir FinTech ekosistemi bulunuyor.