İsviçre Federal Konseyi, Blockchain geliştirme çalışmalarını federal kanun kapsamına alabilmek için istişare sürecini başlattı.

Konu hakkında uzmanlardan danışmanlık alan Federal Konsey, Blockchain uygulamaları hakkında yasal netliği daha iyi hale getirerek, başta finans sektörü olmak üzere İsviçre’deki dağıtık defter ekosistemi için yasal bir çerçeve oluşturmayı amaçlıyor. Coin Telegraph’ta yer alan basın bildirisine göre, istişare süreci Haziran 2019’un sonuna kadar devam edecek.

İsviçre Federal Konseyi, geçtiğimiz yılın Aralık ayında finans sektöründe Blockchain için oluşturulacak yasal çerçeve hakkında bir raporu benimseyerek, ülkedeki mevcut mali hukukun Blockchain endüstrisi için uygun olduğunu ancak bazı ayarlamalar yapılması gerektiğini belirtmişti. Konsey, Blockchain ağındaki hak sahipleri için daha iyi bir yasal netlik oluşturmayı ve adem-i merkeziyetçi ticaret platformlarının ülkenin Kara Para Aklamayla Mücadele (AML) Yasasına tabi olmasını istiyor.

2018 sonunda yapılan bu duyurunun ardından İsviçre Borçlar Kanunu’nda dijital hakların tescili ve ayrıca iflas durumunda kripto varlıklarının ayrılması dahil olmak üzere bir dizi değişiklik öneren bir taslak danışma belgesi yayınlandı.

Konsey ayrıca, düzenlenmiş bir finansal piyasa sağlamak için pazar altyapı yasalarında dağıtık defter teknolojileri (DLT) alım satım tesisleri için yeni bir yetki kategorisi oluşturmayı öneriyor. Bunun dışında, bir ticari tesisi bir menkul kıymetler firması olarak işletmek için bir lisans oluşturmak üzere gelecekteki Mali Kurumlar Yasası’nın düzenlenmesi planlar arasında yer alıyor.