İsviçre’nin küçük ama kripto para dünyası tarafından yakından tanınan kenti Zug’da gerçekleştirilen seçimler, Blockchain’in neleri başarabileceğini kanıtlayan değerli bir örnek oldu.

İsviçre’nin en tanınmış kenti Zürih olabilir. Ama ülke sadece Zürih’ten ibaret değil. Ethereum, Lisk Foundation gibi kripto para ve Blokchain dünyasının tanınmış platformlarının merkezlerinin bulunduğu Zug, en azından bu alanda Zürih’ten bayrağı devralmışa benziyor.

Geçtiğimiz günlerde TechCrunch’ın Blockchain’e özel ilk etkinliği olan “TC Sessions: Blockchain” etkinliğine ev sahipliği de yapan kent, bu teknolojinin hangi alanlarda kullanılabileceğinin ölçüldüğü bir test platformu olma niteliği de taşıyor.

ABD’deki Silikon Vadisi’ne atıfla “Crypto Walley” olarak isimlendirilen kent, Swissinfo sitesinde yayınlanan habere göre Blockchain temelli ilk seçime de ev sahipliği yaptı. Habere göre 2017’den bu yana sakinlerine birer dijital kimlik dağıtılan Zug kentinde, akıllı telefon, mobil uygulama ve arka planda çalışan bir Blockchain çözümü ile bir test çalışması gerçekleştirildi.

25 Haziran’da başlayan e-oylama süreci bir hafta kadar sürdü ve verilen oylar, oyların doğruluğu ve gizliliği, oylama sonuçlarının kesinleştirilmesi aşamalarında hep Blockchain’den faydalanıldı.

240 kişilik seçmen listesinden 72’sinin oy kullanarak katıldığı bu e-oylama yapılan açıklamalara göre sorunsuzca tamamlandı. Henüz bir belediye başkanı seçme aşamasına gelinmemiş olsa da Blockchain’in seçimler söz konusu olduğunda nasıl kullanılacağı belirlenmiş oldu. Ek bilgi olarak Zug’un nüfusunun Birleşmiş Milletler’in 2015 yılı verilerine göre yaklaşık 30 bin olduğunu söylemeliyiz.

Oylamaya katılanlardan sadece 3 kişi bu yöntemi kullanışsız olarak nitelendirdi. Bununa birlikte ‘seçmenler’ vergi iadelerini tanımlamak, düzenli anketlere katılmak, park ücretlerini ödemek, kütüphaneden kitap ödünç almak gibi konularda bu yöntemi kullanabileceğini belirtti.