İsviçre Finansal Piyasa Denetim Otoritesi (FINMA), Blockchain ve kripto para üzerinde çalışan firmalara özel, esnek şartlara sahip yeni FinTech lisansını tanıttı.

Yeni FinTech lisansı sayesinde yenilikçi finans şirketleri, yatırım amaçlı kullanmamaları koşuluyla 100 milyon İsveç Frankı’na kadar kamu mevduatı alabilecekler.

Coindesk’in haberine göre FinTech inovasyonunu teşvik etmeyi amaçlayan hareket, Kasım ayı sonunda ülkenin Federal Konseyi tarafından değiştirilen Bankacılık Yasası’nın bir sonucu.

FINMA, 1 Ocak 2019 tarihinden itibaren geçerli olacak lisansa sahip olmak isteyen Blockchain firmalarının birkaç önemli koşulu karşılaması gerektiğini belirtti. Bu koşullardan ilki, işletmenin hisse senetleri ile sınırlandırılmış bir şirket, sınırsız ortaklı bir şirket veya bir limited şirketi olması. İkinci koşul ise işletmenin tescilli bir ofise sahip olması ve işini İsviçre sınırları içinde sürdürmesi.

Lisans almak isteyen firmaların başvuru süreçlerini kolaylaştırmayı amaçlayan FINMA, bunun için bir de yönerge yayınladı. Yönergenin içinde firmaların neden lisansa sahip olması gerektiğini anlatan bir açıklama, gelecek üç yıl için boyunca kullanılabilecek farklı senaryolara sahip bir iş planı, bütçe planlamaları ve tavsiye edilen iş modelleri bulunuyor.

FINMA geçtiğimiz Ekim ayında Cripto Finance AG’ye bağlı Jan Brzezek girişimi olan Crypto Fund AG için bir lisans vermiş, bu lisans İsviçre Kolektif Yatırım Şemaları Yasası kapsamında da yayınlanmıştı.