İtalya hükümeti, ülkenin Blockchain stratejilerini belirlemek için ülkenin ileri gelen 30 uzmanını bir araya getirdi. İçinde önemli isimlerin bulunduğu uzman kadrosu Blockchain’in potansiyelini ortaya çıkarmak için çalışacak.

İtalya Ekonomik Kalkınma Bakanlığı, Perşembe günü uzmanların bir listesini yayınladı. Listedeki isimler iş dünyası, akademik araştırmalar, bilgisayar bilimleri ve hukuk gibi alanlarda görev yapıyor. Tüm isimlerin Blockchain teknolojisinde büyük tecrübe ve birikimi bulunuyor.

Uzmanların içinden bazı isimler özellikle öne çıkıyor. İtalyan telekomünikasyon firması Italtel’de pazarlama müdürü olarak görev yapan Angiolini Giorgio, aynı zamanda UN INFO’nun Blockchain grubunun da bir üyesi. Monaco Marco ise Blockchain yetki merkezi PWC Italy’de lider pozisyonunda görev alıyor. İtalyan Ödeme Hizmetleri Sağlayıcıları derneğinin kurucusu Martino Maurizio ve Blockchain firması Quadrans Foundation kurucusu Vitale Marco ile birlikte listedeki isimler göz dolduruyor.

Coindesk’in haberine göre Ekonomik Kalkınma Bakanlığı, Eylül ayında uzmanlara çağrıda bulundu. Bakanlık, dağıtık defter teknolojileri ve Blockchain üzerine araştırma yapmanın, ülke için kritik bir öneme sahip olduğunu belirtti. Teknolojiye yapılan yatırımların artmasının önemine vurgu yaptı.

Bakanlığın yaptığı açıklamaya göre, çalışma grubu Blockchain teknolojisinin farklı kullanım alanlarındaki potansiyelini ortaya çıkarmak için çalışacak, teknolojinin daha fazla insan tarafından benimsenmesini teşvik edecek geliştirme ve düzenlemeler yapacak.

Ülkenin başbakan yardımcısı Luigi Di Maio, konuyla ilgili yaptığı açıklamada:

“Yapay zeka ve Blockchain gibi sürekli gelişen teknolojiler, içinde yaşadığımız toplumu, ülkemizin ekonomisini, üretim şekillerimizi, kısacası tüm hayatımızı kökten değiştiriyor. Ülke olarak hangi yöne doğru gideceğimize karar vermeliyiz.” diye konuştu.

İtalya, Aralık ayının başlarında Avrupa’dan altı farklı devlet ile bir araya gelerek bir ortak bildiri imzalamıştı. Bildiriye göre Blockchain, ülkenin ekonomisine değişim getirebilir.