İtalya, Nisan ayında 22 Avrupa ülkesiyle kurulan Avrupa Blockchain Topluluğu’na üye oluyor.

Geçen Nisan ayında Almanya, Avusturya, Belçika, Birleşik Krallık, Bulgaristan, Çek Cumhuriyeti, Estonya, Finlandiya, Fransa, Hollanda, İrlanda, İspanya, İsveç, Latvia, Litvanya, Lüksemburg, Malta, Norveç, Polonya, Portekiz, Slovakya ve Slovenya tarafından kurulan Avrupa Blockchain Topluluğu (Europe Blockchain Partnership) genişlemeye devam ediyor. Mayıs ve Haziran aylarında Yunanistan, Romanya, Danimarka ve Güney Kıbrıs’ın katılımıyla 26 üyeye ulaşan topluğun en yeni ve 27. üyesi ise İtalya olacak.

Coin Telegraph’ın haberine göre üyelik, İtalya Milletvekili Mirella Liuzzi tarafından duyuruldu. 28 Eylül’de Brüksel’de düzenlenecek etkinlikte gerçekleşecek toplantıda İtalya adına imzayı Çalışma ve Sosyal Politikalar Bakanı Luigi Di Maio atacak.

Ortaklığa katılmanın İtalya’nın önceki hükümetlerinin daha önce gündemine almadığı Blockchain teknolojisinin ülkedeki gelişimini hızlandıracağını açıklayan Liuzzi, verdiği demeçte hükümetin kripto varlıklarla ilgili ulusal bir strateji geliştirmek üzere Blockchain uzmanlarını işe alacağını da belirtti.

İtalya yönetimi resmen bir girişimde bulunmasa da bu imza ülkedeki ilk resmi Blockchain girişimi değil. Daha önce Napoli şehri belediye başkanı bir ICO yatırımı başlatmak üzere çalışmaya başlamıştı. Bununla birlikte Güney İtalya da kendi kripto para birimini başlatmak için istekli olduğunu açıklamıştı.