İtalya Bankacılık Birliği, yaptığı açıklamayla dağıtık defter teknolojileri kullandığı bankalar arası işlemleri içeren yeni sistemin ilk testini gerçekleştirdiğini duyurdu.

Kısa bir süre önce Avrupa Blockchain Topluluğu’na resmen katılacağını açıklayan İtalya’da, Blockchain özelinde bir gelişme daha yaşandı. İtalya Bankacılık Birliği (ABI), yaptığı duyuruyla bankalar arası işlem kayıtlarının ilk testini başarıyla tamamladığını açıkladı.

14 üyesi bulunan ABI, Blockchain üzerinden işlem sürelerinde iyileştirme, bankacılık bilgilerinin şeffaflığını arttırma ve uygulama içinde doğrulama ve bilgi alışverişini mümkün kılmayı amaçlıyor.

Cointelegraph’ın İtalyan kaynaklara dayanarak verdiği habere göre Blockchain’in, bankacılık işlemlerindeki bir dizi tutarsızlığı gidermesi bekleniyor. Bu kapsamda, bankalar arası sistemdeki Blockchain uygulaması, akıllı sözleşmeler üzerinden verileri depolayarak çözüm sağlayacak.

ABI tarafından gerçekleştirilen bu ilk test, bankalara ait 14 düğüm üzerinde 1,2 milyon işlemi içeriyor. Bankalar, test sonuçlarından hareketle günlük operasyonlarında da bu sistemi kullanmaya başlayacak.

Teste katılan bankalar ise Banca Monte dei Paschi di Siena, Banca Sella, BNL – Gruppo BNP Paribas, Banca Popolare di Sondrio, Banco BPM, CheBanca! – Gruppo Mediobanca, Credito Emiliano, Crédit Agricole, Credito Valtellinese, Iccrea Banca, Intesa Sanpaolo, Nexi Banca ve Ubi olarak sıralanıyor.