Japonya, seçimlerde kullanılan oyların güvenliğini sağlamak için, Blockchain teknolojisi üzerine testlerini sürdürüyor.

Japonya’nın Tsukuba şehri yönetimi, halkın sosyal gelişim programlarına oy vermesini sağlamak için, Blockchain’den güç alan bir çevrimiçi oylama sistemini uygulamaya geçirdi. Tsukuba vatandaşları, My Number (Japon vatandaşlarının 12 haneli sosyal güvenlik numarası) sistemini kullanarak oylarını kullandıktan sonra, bu oyların güvenliği adem-i merkeziyetçi ve değiştirilemez yapısıyla Blockchain’den sorulacak.

Seçmenlerin tercih ettikleri sosyal gelişime oy verebilmeleri için, sistem onlardan My Number kartlarını bir kart okuyucuya yerleştirmelerini istiyor. Kullanılan oylar direkt olarak dağıtık defter üzerine kaydedildiği için de seçim sonrasında herhangi bir dış müdahalenin yaşanması da otomatik olarak engellenmiş oluyor.

Blockchain destekli oylama sisteminin şeffaflık sağlaması bekleniyor

Yine de ilk testleri gerçekleştiren Tsukuba şehri yönetimine göre, halen aşılması gereken birçok önemli sorun bulunuyor. Bazı seçmenler şifrelerini unuttukları için tam bir başarı sağlanamamış durumda. Oylama sistemi sadece sosyal güvenlik kartını taramanın ötesinde, oylamada bulunan kişiyi doğrulamak için ek bir güvenlik katmanı gerektiriyordu.

Japonya’nın bilimsel araştırma merkezlerinden biri olarak kabul edilen Tsukuba, oylama sistemini güçlendirmek ve oy güvenliğini en yüksek seviyeye çıkarmak için Blockchain üzerine araştırmalarını sürdürüyor.

Geçtiğimiz Nisan ayında, Batı Virginia, Blockchain destekli mobil oylamayı test eden ilk ABD eyaleti olmuştu. Ülke dışında bulunan askeri servis üyeleri, bir akıllı telefon uygulaması üzerinden özel veya federal kimliklerini kullanarak oy vermişlerdi.