Japonya, Bitcoin ve kripto değerler dünyasında çok önemli bir yere sahip. Bitcoin’in yasal olarak tanındığı iki ülkeden biri olduğu düşülünce, Japonya’da olan herhangi bir Bitcoin gelişmesi doğal olarak büyük çapta etki yaratıyor.

Batı dünyasını baz aldığımızda, işlerin finansal yönü ele alındığında halen Japonya hakkında çok az şey biliyor. Çin gibi bir güç merkezi olmamasının yanı sıra, Japonya diğer Asya ülkelerini etkileyen politik mücadelelerden oldukça uzak bir konumda. Gerçi tüm bu sakin havaya rağmen, Japonya ekonomisi son bir kaç yıl baz alındığında pek de iç açıcı bir noktada değil.

NullTX’te kaleme alınan makalede, 1980’ler başından beri Japonya için ekonomik büyüme hep büyük bir sorun olduğu hatırlatılıyor. Bu tarihlerden beri ülke için büyümenin ya durağan ya da negatif yönde olduğu görülüyor. Yakın tarihe kadar bu durumun değişmesi pek olası görünmüyordu ama şimdi bir şeyler yeniden rayına oturmuş gibi.

SBI Holdings’ten Yoshitaka Kitao, Japonya için sıra dışı bir gelecek öngörüyor. Üstelik bu gelecek öngörüsü büyük oranda Blockchain ve kripto paraların nasıl geliştiğine bağlı olarak şekillenecek. Üstelik dünya genelindeki ilginin büyüklüğünü düşündüğümüzde, Japonya’nın gelecekte diğer uluslara göre çok daha iyi bir rekabet günü olacağını söyleyebiliriz. Çünkü geçtiğimiz yıl Japonya hükümeti Bitcoin’i yasal bir para birimi olarak kabul etti ve daha ilk yılından bu kararının faydalarını görmeye başladı.

Ne olursa olsun Blockchain ve Bitcoin bir ülke ekonomisini kalkındırmak için oldukça tuhaf bir fikir gibi görünüyor. Kripto para birimlerinin yaşadığı yüksek dalgalanmalar düşünüldüğünde, ekonomik kalkınma söz konusu olduğunda dikkate alınmaları zor görünüyor. Yine de bu yeni para birimi Japonya’nın diğer komşu ülkelerle ortak bir zemin oluşturması için büyük bir şans olarak görülüyor.

5G, mobil bağlantılar ve yapay zeka gelişmelerini de bu hesaba kattığımızda bizi çok ilginç bir on yıllık dönem beklediğini söyleyebiliriz. Üstelik SBI bu ekonomik kalkınma planının gerçeğe dönüşmesi için kilit rol oynamaya hazır görünüyor. Şirket, Blockchain’i finansal endüstrinin ötesine taşıyabilmek için, neler yapılabileceğini araştırıyor.