ABD yatırım bankası JP Morgan Chase kripto dünyasına adım attı. Banka, JPM Coin olarak isimlendirdiği ve büyük şirketler tarafından kullanılmak üzere tasarlanmış, ABD dolarına endeksli bir stablecoin (sabit değerli coin) geliştirdiğini duyurdu.

Bugüne kadar en iyi tanınan sabit değerli coin (Stablecoin), 2 milyar dolarlık bir piyasa sınırına sahip olan Tether’di. Ancak yeterli denetim yapılmadığı için platformun sahip olduğu dolar rezervleri üzerine çok fazla soru işareti bulunuyor. Daha sonra daha istikrarlı olma iddiasına sahip farklı stablecoin yapıları da ortaya çıktı. Şu anda çoğu ABD dolarına endeksli 120’den fazla stablecoin bulunuyor. Fakat bunların hiçbiri, JP Morgan’ın attığı adım kadar güçlü bir etkiye sahip olmayabilir zira bankanın köklü bir geçmişi ve küresel bir ilişkiler ağı bulunuyor.

JPM Coin, JP Morgan tarafından geliştirilen ve Ethereum’dan esinlenilmiş özel bir Blockchain platformu olan Quorum altyapısı ile sunulacak. Durum böyle olunca özel bir Blockchain ağından bahsediyoruz ve bu ağ halka açık ağlar gibi herkesin erişimine açık olmayacak, sadece yetkilendirilmiş taraflar bu ağın bir parçası haline gelebilecekler. Sistem, Goldman Sachs ve Kanada Ulusal Bankası dahil olmak üzere diğer farklı büyük merkezi yapılar ile gerçekleştirilen testleri de tamamlamış durumda.

JPM Coin, ABD dolarına endeksli bir stabilcoin. Bu durum üretilen her bir dijital JPM coin karşılığının banka tarafından kilit altında tutulan bir doların bulunması anlamına geliyor. Peki, böyle bir adım ne işe yarayacak? JPM Coin’in amacı, işletmelerin internet üzerinden anında para transferi işlemleri yapmalarına olanak sağlayarak arka plandaki itibari parayı taşıma zorunluluğunu ortadan kaldırmak. Bu yaklaşım bir ticari işlemin gerçekleşmesi için gereken ve genellikle üç ila beş iş günü sürebilen süreyi saniyeler mertebesine indirebilir.

Eğer JPM Coin halka açık bir kripto para birimi olsaydı, açıkça Tether’in bir rakibi olarak görülecekti ve pazarın büyük kısmını ele geçirebilirdi. Ancak, geliştirilen sistem yalnızca JP Morgan’ın kurumsal müşterileri için sunulacak ve şu anda bireysel kullanıma sunmak gibi bir plan yok. Dolayısıyla kurumsal para girişi JPM Coin’i istikrarlı bir kripto para birimi haline getirirken, açık piyasada serbestçe işlem görmeyecek.

Bu gelişme daha önce “Deniz tükendi kara göründü” başlıklı makalemizin de haklılığını bir kez daha ortaya koymuş oldu.