JPMorgan Chase bankacılık sektöründe ödeme sistemlerini iyileştirmek için blockchain kullanımını genişletiyor.

JPMorgan Ürün Müdürü John Hunter’ın Financial Times’a yaptığı açıklamaya göre JPMorgan’ın Quorum tarafından geliştirilen bankalararası blockchain platformu fonksiyonlarını genişletme planıyla yoluna devam ediyor. İlk olarak 2017 yılında pilotu başlatılan ve Interbank Information Network (IIN) adı verilen P2P ağı, sınır ötesi ödeme süreçlerindeki pürüzleri ortadan kaldırmak ve uyumluluk sorunlarını çözmek için tasarlanmıştı. Bir süredir de bankaların, ödemelerin haftalarca gecikmesine sebep olan bu tür sorunlarını çözüyor.

Geçtiğimiz sene dünyanın en büyük 75 bankasının da dahil olduğu IIN ağı 220 üyeye ulaştı. IIN’in servislerini kullanmak ağa kaydolan tüm bankalar için şimdilik ücretsiz. Bu da bankaların katılım oranını artıran bir unsur olarak değerlendiriliyor.

Hunter JPMorgan’ın platformunun genişlemesiyle birlikte yeni fonksiyonlara da odaklanıldığını söylüyor. Hunter’a göre JPMorgan şu sıralar blockchain kullanarak ‘uzlaşma’ konusundaki yeteneklerini geliştirmek istiyor. Böylelikle bankaların bir ödemenin geçerli bir hesaba geçip geçmeyeceğini gerçek zamanlı olarak doğrulamasına imkan sunulması bekleniyor. Hunter bu hizmetin yılın üçüncü çeyreğinde faaliyete geçeceğini de sözlerine ekledi.