Kaliforniya Üniversitesi akademisyenleri tıbbi verilerin paylaşımı için blockchain tabanlı bir sistem kullanabileceklerini açıkladı.

Araştırmacılar toplanan tıbbi verilerin takip edilebilirliğini ve değişmezliğini geliştirebilmek ve bunları daha güvenilir hale getirmek için blockchain tabanlı bir sistem geliştirdiklerini açıkladı. Ayrıca sistem, araştırma sırasında olumsuz olayları bildirme yöntemlerini geliştirmeyi ve tıbbi kayıt yönetimini iyileştirmeyi de amaçlıyor.

Deneme sırasında geliştiriciler, gerçek klinik deneme veri setleri ile tüm katılımcıların erişebileceği, hastalar ile klinik araştırmacılar arasındaki etkileşimi kolaylaştıran web tabanlı bir portal geliştirdi. Bununla birlikte gerçek dünyadaki tıbbi kayıtlarla veri bütünlüğüne yönelik kötü niyetli saldırılar da test edildi.

Blockchain teknolojisi hali hazırda birçok sağlık hizmeti ile ilişki organizasyonlarda kullanılmaya başlandı. Bu ayın başlarında teknoloji devi IBM’in Kanada birimi ilaç şirketi Boehringer Ingelheim ile kilini kayıların blockchain teknolojisi kullanarak tutulmasıyla iligili testler gerçekleştirdi. Taraflar bu teknolojiyi kullanarak maliyetlerin düşmesi ve süreçlerin otomatikleşmesi dışında veri bütünlüğü, şeffaflık ve hasta güvenliği konularını da iyileştirmek istiyor.