Kanada Ulusal Araştırma Konseyi geleceğe yönelik bir web ortamı sağlamak ve devlet yönetiminde şeffaf bir ortam sağlamak hedefiyle Ethereum Blockchain üzerine olan deneylerine devam ediyor.

Kanada Ulusal Araştırma Konseyi (NRC) geçtiğimiz günlerde yaptığı açıklamayla, bir Ethereum Blockchain tarayıcısı inşa ettiğini duyurdu.

Yayınlanan duyuru metnine göre; Kanada Ulusal Araştırma Konseyi tarafından başlatılan Endüstriyel Araştırma Yardımı Programı (IRAP), Bitaccess’in sağlayacağı hizmetler aracılığıyla, InterPlanetary Dosya Sistemi (IPFS) üzerinde bu tarayıcıyı barındıracak. IPFS’in kullanılacak olması, orijinal sunucunun çevrimiçi olup olmadığına bakılmaksızın, web uygulamalarının değiştirilemez ve gelecekte de erişilebilir olmasını sağlayacak.

IPFS sayesinde daimi bir web ortamı sağlanacak

Bitaccess’e göre oluşturulan bu gezgin, kullanıcıların hibeler ve katkı verilerini proaktif bir şekilde Ethereum Blockchain’i üzerinde aramalarını sağlayacak.

NRC IRAP tarafından yürütülen Blockchain testleri neticesinde, hem bu teknolojinin potansiyeli, hem de kamu programlarında açık ve şeffaf operasyonlar için nasıl kullanılabileceği yönünde yapıcı bir bakış açısı sunulması bekleniyor.

NRC IRAP geçtiğimiz Ocak ayında, devlet sözleşmelerinin yönetiminde daha fazla şeffaflık sağlama amacıyla, Blockchain teknolojisi üzerine ilk testlerini başlatmıştı. Duyurusu yapıldığından beri, bu programın Blockchain teknolojisindeki ek uygulamaları araştırdığı biliniyor. NRC IRAP, IPFS sayesinde birden fazla veri kopyasını saklayarak, daha daimi bir web ortamı oluşturmayı amaçlıyor.