IBM’in Food Trust platformuna dahil olan son deniz ürünlerinden birisi de karidesler oldu. Sürdürülebilir Karides Ortaklığı, (SSP) IBM ile karideslerin izlenebilirliği için blockchain teknolojisi kullanacaklarını duyurdu.

SSP, IBM’in blockchain tabanlı platformunu kullanarak Ekvator’da yetişen karideslerin doğumundan tabaklara gelene kadar olan süreci izleyebilecek. Karides çiftçilerinin de aralarında bulunduğu SSP üyeleri karideslerin bilgilerini tedarik zincirinin her aşamasına girecek. Bu veriler dünyanın her yerindeki perakendeciler için açık olacak.

Yapılan açıklamaya göre SSP, müşterilerin satın aldıkları karidesin tedarik zinciri geçmişini görmelerini sağlayacak bir uygulama aracılığıyla tedarik zinciri bilgilerine erişmelerini sağlamayı planlıyor.

IBM’in Food Trust sistemi karideslerin belli standartları karşılayıp karşılamadığına yönelik doğrulama sağlayacağını da iddia ediyor. Eğer gönderiler standartları kaşılıyorsa bu bilgiyi IBM’in blockchain ağına aktarmak verilerin birçok kişiye ulaşmasını sağlayabilir. Diğer taraftan bu bilgiler sırf blockchain ağında olduğu için tamamen doğru olacak diye de bir şey yok.

Halka açık bir şekilde görülebilen tedarik zinciri bilgileri sayesinde, sağlanan bilgiler doğru olduğu sürece çiftçiler daha hesap verebilir hale gelecek. Böylelikle tüketiciler önlerine koyulan yiyeceklerin sağlığı konusunda daha bilinçli olacaklar.