Genel hissedar toplantısı için hazırlanan KAS Bank, hissedarların yapacakları oylamaları tümüyle Blockchain üzerine taşıyor.

Blockchain’in müdahale kabul etmeyen, değişmez yapısı, oy kullanma mekanizmalarıyla birebir örtüşüyor. Bugüne kadar halk oylamalarında kullanılması yönünde pek çok fikir beyan edilen Blockchain, özel sektörün de gündeminde. Son olarak KAS Bank, genel hissedar toplantısı için geliştirdiği Blockchain tabanlı bir uygulamayı duyurdu.

Voteroom (oylama odası) adını taşıyan bu uygulama, KAS Bank’ın kendi bünyesinde çalışan inovasyon laboratuvarı tarafından geliştirildi. Uygulamanın ana amacı, hissedarların oy kullanımında anonim kalmasını sağlamak ve karmaşık uzaktan oy sorunlarına çözüm getirmek. Ethereum altyapısını kullanan Voteroom ilk olarak KAS Bank’ın kendi genel toplantısında kullanılacak. Ardından, şirket Blockchain tabanlı bu çözümü satışa çıkaracak.

Sigortacılar, emeklilik programları ve kurumsal yatırımcılar gibi çeşitli iş kollarında, yatırım politikalarına ilişkin alınan kararlarda şeffaflığı ve güvenilirliği sağlamak için güçlü bir çözüme ihtiyaç duyuluyor. KAS Bank bu nedenle Voteroom’un bu gibi sektörlerde büyük ilgi görmesini bekliyor.

Mütevelli heyetlerinin ve politikaları belirleyen diğer kurumsal oluşumların özellikle emeklilik gibi programlarda yönetişim standartlarını iyileştirmek için yeni çözümler arayışında olduğuna dikkat çeken KAS Bank İngiltere Yönetici Direktörü Pat Sharman, “Voteroom ile hissedarların demokratik oy kullanma haklarını korurken, daha verimli ve şeffaf bir yapı için gerekli zemini oluşturacağız. Böylelikle hissedarların yatırım politikalarına ilişkin kararları akıllarda hiçbir soru işareti bırakmayacak.” diye konuştu.