Blockchain teknolojisinin otomotiv sektöründeki uygulamalarına bir yenisi eklendi: BMW filo araçlarının kilometre sayaçlarını takip etmek için Blockchain’i kullanmanın yollarını değerlendiriyor.

BMW önümüzdeki dönemde araçların kilometre sayaçlarını Blockchain üzerinden takip etmeye hazırlanıyor. BMW Grup Birleşik Krallık bünyesindeki İnovasyon Laboratuvarı’nda çalışan beş girişimden biri olan DOVU, BMW’nin filo yöneticisi Alphabet ile birlikte yeni bir sistem geliştirdi. BMW’den kiralanan araçların ya da filoların kilometre sayaçları Blockchain üzerinden takip edilecek.

DOVU Ürün Yöneticisi Alex Morris’in yaptığı açıklamaya göre, geliştirilen teknoloji sayesinde BMW hangi aracın ne kadar süre kullanıldığını etkin biçimde takip edebilecek. Paylaşılan veriler kullanım ömrüne göre araçlarda ne gibi yıpranmaların görüldüğüne ilişkin geri bildirim sağlayacak. Ayrıca bu sisteme katılan sürücüler, paylaştıkları veri karşılığında sistem üzerinde geçerli token’lar kazanacak.

CoinDesk haberinde DOVU platform üzerinde kendi döngüsüne sahip bir ekonomi kuracaklarını ifade eden Morris, “Sürücüler veri paylaşımıyla kazandıkları token’ları serviste kullanabilecekler. Örneğin lastiklerini bu token’lar karşılığında değiştirebilecekler.” dedi. Blockchain altyapısındaki bu sistemde ödüllerin ne olacağını BMW belirleyecek ve tüm sistem akıllı sözleşmeler üzerinde işleyecek. Bir akıllı sözleşmenin koşulları karşılandığı anda, sürücü otomatik olarak token kazanmış olacak.

Mevcut otomatik kilometre takip sistemlerinin isabetli çalışmaması nedeniyle, BMW bu token’lar için parametreyi Blockchain tabanlı kilometre takibi olarak belirlemiş durumda. Pilot proje olarak başlatılan çalışmada sürücülerin kilometrelerini haftalık olarak DOVU’nun Blockchain ağına kaydettirmeleri gerekiyor. Projenin zamanla büyüyerek, akıllı şehir uygulamaları arasına dahil edilmesi ve toplu ulaşım senaryolarının devreye alınması planlanıyor.