Doğa Özcan tarafından kaleme alınan ve Pusula Yayıncılık tarafından basılan “Blokzincir Mimarisi ve ve Merkezi Olmayan Uygulamalar” isimli kitap satıştaki kitapların genel yapısından farklı olarak teknik detaylar ve blockchain teknoloji uygulamalarına odaklanıyor.

“Blokzincir Mimarisi ve ve Merkezi Olmayan Uygulamalar” isimli kitap piyasada satılan diğer blockchain odaklı kitaplardan daha farklı bir yapıya sahip. Kripto paralar konusuna sadece bir sayfa kadar yer veren kitabın hedefinde ise merkezi olmayan uygulamaların farklı platformlar üzerindeki kodlanma süreçleri ele alınıyor.

Kitabın giriş niteliğindeki bölümünde temel bilgilere yer verilerek kavramsal tanımlar yapılıyor. Ethereum platformunu ele alan ikinci bölümde ise bizleri kod kümeleri karşılıyor. IPFS (interplanetery file system) ve Stellar platformu için de birer bölümün ayrıldığı kitapta blockchain uygulamalarındaki ölçeklenme ve mutabakat kavramları da detaylı şekilde ele alınıyor.

Teknik açıklamalar ve kodlama örnekleri ağırlıklı yapısı ile kitabın yazarı Doğa Özcan’ın ekosistemde eksikliği hissedilen bir alanda başarılı bir çalışmaya imza attığını belirtebiliriz. Kitabını online olarak satın alabilirsiniz.

Eğer kitabın içeriği ile alakalı bilgi almak isterseniz Doğa Özcan’ın Medium hesabı üzerinde yayınladığı makale genel bir fikir verebilir. Kodlama örneklerine ulaşmak isteyenler inse kitabı almasında büyük fayda var.

Umarız benzeri çalışmalar ve yazılım geliştiriciler için örneklerin sayısı hızla çoğalır.