Dijital dağıtım firmalarının en büyük kabusu olan korsan yazılımlarla mücadele, Blockchain teknolojisiyle birlikte daha etkin bir aşamaya geçebilir. 

İnternetin tüm dünyada yaygınlaşması ile beraber, birçok içeriğe ulaşmanın yolu tamamen değişti. Film izleme, müzik dinleme ve hatta kitap okuma gibi pek çok içerik tüketimini artık dijital odaklı bir formda gerçekleştiriyoruz. İçerik üreticilerine, ortaya çıkardıkları son ürünü anında kitlelere ulaştırma imkanı vermek, hiç şüphesiz piyasaların yeni bir döneme girdiğini kanıtlıyor.

Dijital dönemin bu erişim imkanları, aynı zamanda dijital içeriklerin korsan olarak da kolay bir şekilde yayılmasının önünü açtı. Ne kadar önlem alınırsa alınsın, bir şekilde içerik üreticileri ürünlerinin korsan olarak yayılmasına engel olamadılar. Korsan ürünlerin çok hızlı bir şekilde bağlı oldukları sitelerden yayılmaları, söz konusu sitelerin kapatılmasını bile anlamsız kılıyor. Mevcut düzende ne kadar önlem alınırsa alınsın, kesin bir çözüm yolu görünmüyor.

Akıllı sözleşmeler içerik dağıtımında önemli rol oynayabilir

Tam bu noktada birçok uzman dünya genelinde tedarik zincirinden tutun, devlet politikalarına kadar sayısız konuda sihirli değnek gibi işleyen Blockchain teknolojisi devreye giriyor. Blockchain, korsan koruma yöntemi olarak var olan sistemlerin yerine geçme potansiyeline sahip.

Crowdfund Insider yazarı Michael Smolenski’ye göre, içerikleri barındırmak için halen çok genç bir teknoloji olan Blockchain, söz konusu korsan koruma olduğunda harikalar yaratabilir. Blockchain, mevcut koruma yöntemlerine destek olarak kullanıldığında, bu alanda hayati öneme sahip olabilir. Dağıtık defter üzerine yazılacak karmaşık akıllı sözleşmelerle, korsan koruma yöntemleri bir anda çağ atlayabilir.

Akıllı sözleşmelerin içerik dağıtımında kullanılan Blockchain dışı kaynağa entegre edilmesiyle, içerik sağlayıcıların sadece uygun token’a sahip olan kişilere hizmet vermesi sağlanabilir. Verinin kendisi olmasa da, veriye olan erişim izni Blockchain ile sağlandığı için de, korsana karşı düşük maliyetli ve etkili bir çözüm oluşturulabilir.

Makalenin devamını buradan okuyabilirsiniz.