Küresel çapta iş yapan bir ticaret ve teknoloji firması olan Susquehanna, yayımladığı yeni raporla kripto paralar hakkında önemli detaylara değiniyor. Ethereum madenciliği için kullanılan bir GPU’luk madencilik sisteminden elde edilen kar, Kasım ayında neredeyse sıfır seviyesine düştü.

2017 yazında Ethereum madencileri aynı kurulumdan aylık 150 dolar kar ederken, bu rakamın neredeyse sıfır seviyesine düşmesi oldukça önemli bir gelişme. Ekran kartı madenciliğinin zor bir dönemece girdiği görülürken, bu düşüşün kripto paraların değer düşüşüne paralel olması rapora yansıdı.

Ekran kartı üreticileri için madencilik artık cazip bir alan değil

Ekran kartı üreticileri de karlılığın giderek düşmesi nedeniyle madenciler için hazırladıkları katlar ve teknolojilere ara vermiş gibi görünüyor. Susquehanna analistlerinden Christopher Rolland CNBC’ye verdiği demeçte, düşüşün devam edeceğini bir kez daha dile getiren isim oldu. 2018 üçüncü çeyreği için kripto madencilerin yine sıfıra yakın gelir elde etmeleri bekleniyor.

Süreçte en çok zarar görenler madenciler ve ekran kartı üreticileri olurken, geçtiğimiz yıl hisselerinde müthiş artış gören Nvidia, o günleri mumla arıyor. Ethereum’un ise önümüzdeki Aralık ayında madencilikte azalan rekabetin de etkisiyle tüm zamanların en yüksek değerinden yüzde 70 oranında düşüş yaşaması bekleniyor.

Medium yazarı Frances Coppola, birkaç ay önce yayımladığı makalesinde kripto paraların enerji ihtiyacından bahsetmişti. Bitcoin’in elektriğe olan ihtiyacı Emek Kanıtı protokolüne dayanıyor. Bitcoin madenciliğinde Emek Kanıtı, çözülmesi gereken karmaşık işlemleri kapsıyor. Madenciler bu problemleri çözdüklerinde, 12,5 Bitcoin’i ödül olarak alıyorlar. İşlem bloklarını bulmak için yapılan matematiksel işlemlerin karmaşıklığı, madencilerin çok fazla hesaplama yapmadan tahmin edemeyeceği düzeyde olduğu için, ciddi işlem kapasitesine ihtiyaç duyuluyor.

Bitcoin Enerji Tüketim Endeksi’ne göre, Bitcoin madenciliği küresel olarak Çek Cumhuriyeti kadar enerji kullanıyor. Bu devasa elektrik ihtiyacı daha şimdiden bazı hükümetleri harekete geçirmiş durumda. Ocak 2018’de, Çin Merkez Bankası yerel yetkililere, elektrik enerjisine erişimi sınırlandırarak madencilik faaliyetlerini kısıtlamalarını emretmişti.