Amerikalı yatırımcıların kripto para birimlerine karşı olan ilgi düzeyi her geçen gün artıyor. Kripto paralar son dönemde neredeyse EFT’ler kadar talep görerek dikkat çekmeyi başardılar.

Harris Poll tarafından Amerikan CPA Enstitüsü (AICPA) adına yapılan bir ankete göre, halihazırda yatırım yapmış veya 2019 yılında yatırım yapmayı planlayan Amerikalı yatırımcıların yüzde 35’lik kısmı, yatırım portföylerinin yüzde 5’lik dilimine kripto paraları da dahil ediyorlar. Borsalar üzerinden işlenen fonlar için de benzer bir durum geçerli; araştırmaya göre bu fonlar da toplam portföylerin yüzde 8’ini kapsıyor.

Anketin bir diğer önemli başlığı ise, Amerikalıların kripto paralara karşı farkındalık düzeyini ölçümlemek oldu. Dünyanın en büyük ekonomisi olarak kabul edilen Amerika’da yaşayan yetişkinlerin yüzde 50’lik dilimi, halen kripto paralar hakkında çok az bilgi sahibi durumda.

Amerikalı yetişkinlerin neredeyse yarısı kripto paralar hakkında çok az bilgi sahibi

“Kripto paralar birçok yatırımcı için yabancı olarak görülüyor. Anket verilerine göre, Amerika’da yaşayan yetişkinlerin neredeyse yarısı (yüzde 48), Bitcoin, Ethereum veya Litecoin hakkında yeterince bilgi sahibi değil.”

Kripto paralar hakkında bilgi sahibi olduğunu açıklayanlar da belli noktalarda fikir ayrılıkları yaşıyorlar. Kripto paralara aşina olduğunu açıklayanların yüzde 24’u bu paraların değerlerinden memnunken, yüzde 29’luk kısım kripto paraların değerlerinin düşeceği görüşünü paylaştı.

Fiyatlarda yaşanabilecek dalgalanmalar konusunda ise, sadece yüzde 12’lik dilim kripto para değerlerinin sabit seyredeceğini ön görürken, yüzde 35 kripto paralarda ciddi dalgalanmalar bekliyor.

Bu anket sonuçlarının ışığında, National CPA Financial Literacy Commission (AICPA) Başkanı Greg Anton, kripto paraları elinde tutmak isteyenlerin (HODL) hoşuna gidecek bazı açıklamalarda bulundu.

“Amerikalıların kazandıkları parayla yatırımda bulunmadan önce, finansal geleceklerinin kontrolünü ellerine almaları ve bazı araştırmalar yapmaları çok önemli… Etraflıca araştırılmış ve uygun bir şekilde farklı alanlara dağıtılmış bir portföy, yatırımcıları uzun vadeli stratejilerine bağlı kalmaları yönünde teşvik edecekken, onları kısa vadede yaşanan fiyat dalgalanmalarına kanarak yapacakları satış hamlelerinden de uzak tutacaktır.

Amerikalı yatırımcıları kapsayan bu ankette dikkatleri çeken son veri ise Bitcoin hakkındaki görüşler oldu. Katılımcıların yüzde 75’i Bitcoin’i çok riskli olarak tanımlarken, yüzde 23’lük kısım en ünlü kripto değerini “biraz riskli” olarak yorumlamayı tercih etti.