ABD’nin uyuşturucuyla mücadele ofisi Drug Enforcement Administration (DEA) adına konuşan bir yetkili, Bitcoin’in suç finansmanında kullanımının toplam işlemlerin yüzde 10’una kadar düştüğünü açıklarken, toplam işlem hacminin ise muazzam ölçüde büyüdüğünden bahsetti.

Geçtiğimiz günlerde Bloomberg’e konuşan DAE Özel Ajanı Lilita Infante, aynı zamanda daha önce oluşturulan 10 kişilik Siber Soruşturma Timi’nin bir üyesi. Infarte’nin yaptığı açıklamaya göre, Bitcoin ile yapılan ve yasal çerçevede kalan işlemlerin yasadışı işlemlere oranı, son beş yılda tam tersine döndü.

Bitcoin’in popülerliği yasal çerçevedeki işlemlerin artmasını sağladı

Yine de işlem hacmi inanılmaz büyümüş durumda. Yapılan işlemler tutarı ve dolar bazında değeri yıllar içinde devasa boyutlara ulaştı. Nakit paraya alternatif olarak, kripto paralar kullanmaya başlayan suçluların varlığı ise, Bitcoin ve kripto paraların geleceğini eleştirenlerin en çok kullandığı argüman halini aldı.

Yasal düzenleyiciler de, çoğu zaman terörizm ve kara para aklama ile ilişkilendirilen Bitcoin’in, bu kullanım alanlarını engellemeye çalışıyor. Kripto paralarla işlenen suçların gölgesine rağmen, Bitcoin’in popülaritesi hayli yükseldiği için, şu anda yapılan işlemlerin ezici çoğunluğunu yasalarla çelişmeyen alım satımlar oluşturuyor.

Özel Ajan Infante, Monero ve Zcash gibi gizlilik odaklı alternatif kripto paraların, BTC’ye oranla daha az likidite ve daha anonim olmalarına rağmen, halen arkalarında DAE tarafından takip edilecek izler bıraktıklarını ifade etti.

“Aslına bakarsanız Blockchain insanların kimliğini saptayabilmemiz için bize birçok araç sunuyor. Bu yüzden insanların kripto paraları kullanmaya devam etmelerini istiyoruz.”