Castle Island Ventures ortaklarından Matt Walsh’ın Twitter hesabında paylaştığı bir dizi tweet, son haftalarda hızla yükselen kripto varlık değerlemelerinin blockchain projelerine etkisini ele alıyor. Takipçilerimiz için derledik.

Yükselen kripto varlık fiyatlarının ve bu sektördeki genel inovasyon hızının “blockchain” projeleri etrafında kurumsal zihniyet üzerindeki etkisine dair birkaç düşüncemi paylaşmak istiyorum

Artan medya ilgisi kaçınılmaz olarak hem iç hem de dış şirket paydaşlarına “blokzinciri teknolojisi ile ne yapıyoruz?” veya “blokzinciri stratejimiz nedir?” diye sorulmasına neden oluyor. Bu durum kurumsal Ar-Ge gruplarını “blokzinciri” projesi geliştirmeye zorluyor. Ne yazık ki bu grupların birçoğu, üst yönetimin Bitcoin ve diğer benzeri blokzinciri uygulmalarına karşı bir alerjisi olduğunu da biliyor. İşte bu sebeple sadece bir basın bülteni yayınlamakla sonuçlanan ancak üretimden gün ışığına asla çıkamayacak “kavram kanıtlama” çalışmaları her yerde karşımıza çıkıyor. Bunu bir inovasyon tiyatrosu olarak isimlendirmeli miyiz?

Gerçekten dönüştürücü teknolojilerin doğasını anlayan genç yetenekler, bu durumda organizasyonlarından uzaklaşarak yeni şirketlere doğru yöneliyorlar. Şu an finansal hizmetler ve teknoloji şirketlerinden uzaklaşan yetenek sayısı ise hayret uyandırıcı bir seviyede. Şirketlerin çoğu ise bunun farkında değil. Öte yandan şirketlerin doğası itibariyle bu çok anlaşılmaz bir durum değil zira bu tarz yeni teknolojiler söz konusu olduğunda, uzun süreli bir planlama penceresinde, yatırım getirisi sağlayabilecek ticari iş modelleri bulmak zor olabiliyor.

Elbette bir şeylerin değişmekte olduğunu bilen yöneticiler yok değil ancak “geciktirir ve görmezden gelme” stratejisi ile “nasıl olsa bu işler büyüdüğünde ben burada olmayacağım” düşüncesi ortaya çıkıyor.

Peki şirketler ne yapabilir ve ne yapmalı? Çok önyargılıyım, ancak Fidelity’nin yaklaşımının büyük bir şirkette nasıl inovasyon yapılacağına dair örnek bir çalışma olduğunu düşünüyorum. Şirketin izlediği yol, kripto varlıklar kitlesel olarak benimsendiğinde, şirketin bir rolünün olabileceği stratejik bir gelişimi hedefliyor. Fidelity’nin yaklaşımı hemen gelir elde etmek için bakış açısı içermiyor ve öncelikle Ar-Ge’ye odaklanıyor. Şirketin zirvesi bunun potansiyel olarak dönüşümsel bir teknoloji olduğuna yönelik.

Şirket faaliyetlerine küçük deneylerle başladı. Önce bir madencilik operasyonu, ardından kafeteryada kabul edilen Bitcoin ödemeleri, bir süre özel zincirleri araştırmak, konuk konuşmacı çağırmak, ilk varsayımlara itiraz etmek, bitcoin ile bağış yapmak gibi adımarla ilerlediler.

Müşteri talebini deneyimledikten ve onları dinledikten sonra, ilgi uyandırıcı bir fırsat görecek kadar şanslı olabilirsiniz. Fidelity Digital Assets de bu çabanın ürünü. Şirket dünya standartlarındaki bir ekiple kendini pazar lideri olarak konumlandırmış durumda.

Nihayetinde bunların hiçbiri üst düzey liderlikten katılım olmadığı sürece gerçekleşemez. Programın 2014 yılında başlamasından bu yana üst düzey yöneticilerden gelen destek şaşırtıcı dereede pozitif. Şirketin CEO ve yönetim ekibi, her hafta kripto varlıklar üzeerine bir değerlendirme toplantısı düzenliyor.

Organizasyonlar karmaşık yapılara sahiptir ve yeterince dikkatli olursan inovasyonu her köşede bulabilirsiniz, ancak şirketinizin lideri kamuya açık bir konuşmasında Bitcoin hakkında pozitif konuşursa bu gerçekten inovasyonu farklı bir yöne çekebilir.

Sonuçta heyecanlanacak pek çok başlık ve yapılacak çok deney var. Ancak her zaman yeterince bütçe olduğunu söylemek doğru olmaz. Atabileceğiniz en küçük adım ile başlayın, bir geliştiriciye sponsor olun, kuruluşunuzun herhangi bir yerinde Bitcoin ödemelerini etkinleştirin, denemeler yapın, ancak en önemlisi eğitime yatırım yapın.

Önümüzdeki birkaç yıl bu endüstri için hızlı zamanlar olacak. Bu teknolojiyi anlamaya yatırım yapan şirketler, yıldız yeteneklerini elinde tutabilecek, müşteri tercihlerine göre kendini yenileyecek ve değişimden zarar görme ihtimalini azaltacak.

İşte tüm bu sebepler aslında kripto varlıkların değerlenmesini blockchain projeleri açısından olumlu hale getiriyor zira ilgi ve dikkat doğru şekilde kanalize olma imkanını buluyor.*

*BCTR editörününü yorumudur. Tweet akışı Türkçe çevirisi yapılırken makul olacak şekilde düzenlenmiştir.