İngiltere Merkez Bankası, Blockchain altyapı sağlayıcı Chain ile birlikte geliştirdiği, kullanıcıların güvenli bir ağ üzerinden birbiriyle veri paylaşmasına olanak tanıyan bir kavram kanıtlama çalışmasını yayımladı.

Bank of England ve Blockchain firması Chain, veri paylaşımında güvenlik sorununu Blockchain ile çözmenin farklı yollarını araştırıyor. Kavram kanıtlama çalışması (PoC) pratikte uygulamaya alınmasa da, dağıtık bir ağ sistemine ilişkin sorular için yanıt aranıyor. Örneğin, dünyanın dört bir yanından katılımcının erişim sağlayabildiği bir Blockchain ağı denince hemen gizlilik konusunda endişeler baş gösteriyor.

Böyle durumlarda kriptografi kullanılsa da, insanların diğer kullanıcılara ait işlem bilgilerine erişmesi nasıl önlenecek? Bank of England, merkezi bir otoriteyi ve yasal düzenleyiciyi örnek olarak alıyor. Kullanıcıların birbiriyle veri paylaştığı, varlıkların transfer edildiği bir senaryoda, işlemlerin diğer katılımcılardan gizlenmesi gerekiyor. Dahası, mutabakat sürecine dahil olan kişilerin dahi işlem detaylarını tümüyle görmesinin önlenmesi gerekiyor.

Güçlü bir şifreleme kullanılıyor olsa dahi, siber saldırılara karşı mutlak güvenlik sağlamak mümkün olmuyor. Bu tehditleri ortadan kaldırmanın yollarından biri olarak, “parçalı olarak” dağıtık bir ağ kullanılması öneriliyor. Bu modelde, veri sadece her bir işleme doğrudan dahil olan taraflar arasında paylaşılıyor. Ancak bu yöntem sistemin esnekliğini azalttığı gibi, dağıtık defter teknolojisinin mantığına da ters düşüyor.

İngiltere Merkez Bankası bu ikileme olumlu bakmayı tercih ediyor. Kurumun yaptığı açıklamaya göre hem kullanıcılar arasındaki gizliliği artırmak hem de veriyi tüm ağ genelinde paylaşabilmek “henüz erken aşamalarda” olsa da teorik olarak mümkün. Bu alanda artıların ve eksilerin daha derinlemesine incelenmesi gerektiğini belirten banka yetkilileri, özellikle ölçeklenebilirlik, işlem doğrulama hızı ve güvenlik alanındaki risklerin irdelenmesine karar kıldı.