Aralarında Exxon Mobil ve Chevron gibi devlerin de bulunduğu, küresel ölçekte faaliyet gösteren 7 petrol ve gaz şirketi Blockchain Konsorsiyumu oluşturmak için iş birliğine gidiyor.

Petrol ve Gaz Blockchain Konsorsiyumu adı verilen organizasyon Offshore Operators Committee (OCC) altında faaliyet gösterecek ve Blockchain’in faydalarını araştırmak, uygulamak ve aynı zamanda teknolojinin küresel olarak benimsenmesine katkıda bulunmak için kavram kanıtlama çalışmaları gerçekleştirecek.

Yapılan basın açıklamasına göre bu tür bir konsorsiyum ABD’de petrol ve gaz sektörüne yönelik yapılan ilk girişim olarak kayıtlara geçti.

Kurucu üyeler Chevron ve Exxon Mobil dünyanın en büyük 10 petrol ve gaz şirketinden ikisi olarak dikkat çekiyor. Şirketlerin 2017 yılına göre gelirleri sırasıyla 237 milyar dolar ve 134 milyar dolar seviyelerindeydi. OOC yönetim kurulu bu iki dev şirketin yanı sıra ConocoPhillips, Pioneer Natural Resources, Hess, Equinor ve Repsol şirketlerini de barındırıyor.

OCC Yönetim Kurulu Başkanı Rebecca Hoffman, oluşturulan bu konsorsiyumun petrol ve gaz sektöründe Blockchain tabanlı standartları yakalamak ve bir temel oluşturmak için önemli bir ilk adım olduğunu söylüyor.