Kuzey Kore’nin dağıtık defter teknolojileri alanında ilk uluslararası etkinliği, Kore Uluslararası Blockchain Konferansı adıyla Ekim ayında Pyongyang’da gerçekleşecek.

Dünyanın dört bir yanından Blockchain uzmanlarının katılımının beklendiği Kore Uluslararası Blockchain Konferansı 1-3 Ekim tarihleri arasında düzenlenecek. Yapılan açıklamaya göre, konuşmacı olarak Pyongyang’a gelecek uzmanlar ayrıca Koreli yetkililere danışmanlık sağlayacak.

ABD merkezli haber yayını Radio Free Asia’dan duyurulan ve The Straits Times tarafından paylaşılan bilgiye göre, konferansın asıl amacı Kuzey Kore’nin Blockchain alanındaki gücünü göstermek. Veri yönetiminde verimliliği ve güvenliği muazzam biçimde değiştirme potansiyeli bulunan Blockchain teknolojisi, Kuzey Kore için de önemli bir araç olacak gibi görünüyor.

Ülke, bugüne kadar başta Güney Kore olmak üzere pek çok ülkenin kripto para borsalarına ve bankalarına siber saldırılar düzenleyen Lazarus adlı grupla bağlantısı olduğu iddialarıyla gündeme geldi. Lazarus’u kapsamlı bir biçimde inceleyen Kaspersky Lab, grubun artık macOS ve Linux sistemleri de ele geçirebilecek nitelikte zararlı yazılımlar kullanmaya başladığını duyurmuştu.