Blockchain gerçek dünya uygulmalarında her geçen gün daha büyük isimler biraraya geliyorlar. Harvard Üniversitesi ve Levi Strauss, sağlık ve güvenlik denetçilerinin yerini alabileceğini düşündükleri bir blockchain çözümünü test etmek için ekip oluşturacaklarını açıkladılar.

Reuters’ın haberine göre Harvard ve Levi’s gerçekleştircekleri ile işbirliği ile Blockchain tabanlı bir sistemi Levi’s’ın Meksika’daki üç fabrikasında kullanmaya başlayacak. Projenin amacı endüstriyel ortamlarda güvenilir bir sağlık ve güvenlik kaydı tutan sistem oluşturmak ve insan denetçilerle ilgili tutarsızlıkları ortadan kaldırmak.

Projenin teknik blockchain altyapısını ise New York merkezli Consensys sağlayacak. Proje ABD Dışişleri Bakanlığı tarafından sağlanan bir hibe ile finanse edilecek.

Sistem fabrika çalışanlarının düzenli olarak yanıtlayacağı bir anket sistemi ile çalışacak. Çalışanlar herhangi bir baskı ve etki altında kalmadan bu anketleri cevaplamaları bekleniyor böylece müfettişlerden kaynaklanan bireysel yanılgıların önüne geçilecekve çalışma ortamları hakkında sağlıklı bilgiler toplanacak.

Blockchain tabanlı anketin yapısı ise Harvard Üniversitesi’nin halk sağlığı lisansüstü okulu tarafından tasarlanacak. Projenin ilk pilotu, 2019’un ikinci çeyreğinde Meksika’daki fabrikalarda kullanılmaya başlanacak.