Arjantin’in başkenti Buenos Aires’te 1 Aralık’ta yapılan son G20 zirvesinde, liderler kripto varlıkları da içeren ortak bir bildiri yayınladı.

Liderlerin ortak imzasını taşıyan bildiride kripto paralar üzerinde Financial Action Task Force (FATF) ile uyum içinde çalışacak yeni düzenleyici bir yapı oluşturulacağı belirtildi. Temmuz’da yapılan önceki G20 zirvesinde, liderler FATF standartlarının kendileri için yeteri kadar açık olmadığını belirtmiş, bu da sürecin ertelenmesine sebep olmuştu.

FATF standartlarının açıklığa kavuşması üzerine, G20 liderleri kripto paralar ile dijitalleşen küresel ekonomiye özel, düzenleyici bir yapıya ihtiyaç olduğu konusunda fikir birliğine vardı.

Investinblockchain’in haberine göre bildiride açık, esnek ve global standartlar üzerine kurulan yeni düzenleyici yapının, sürdürülebilir küresel ekonomide büyümeyi teşvik edeceği belirtiliyor.

Bildiri kara para aklama, teröre finansal destek ve küresel ekonomiyi tehdit eden diğer yasa dışı faaliyetler için de yeni standartlar getiriyor. Kripto teknolojileri finans sektörü için büyük bir potansiyele sahip ancak risklerin de azaltılması gerekiyor. Liderler bu düzenlemeyle birlikte FATF standartlarıyla koordine çalışarak konuya gerekli önemi göstereceklerini, kara para aklama ve diğer yasa dışı faaliyetlere karşı da gereken cevabı vereceklerini belirtti.

Kripto Para Vergilendirmesi

Zirvedeki belki de en önemli bölümleriyse kripto paraların vergilendirilmesi ile ilgili olan bölümler oldu. G20 liderleri kripto paralar ile çalışan yatırımcı ve ticaretçilerin uzun süredir açıklığa kavuşmasını beklediği konu hakkında ayrıca durdu. Bildirinin 26. bölümünde küresel ekonomide dijitalleşmenin önünde duran engellerle savaşmak için gerekli olan standartları getirecek bir vergilendirme sisteminden de bahsedildi.

Henüz resmi olarak duyurulmuş bir kripto para vergilendirme sistemi yok ancak bildirinin imzalanması bu yolda ilk adımların atıldığını gösteriyor.

Önümüzdeki sene ev sahipliğini Japonya’nın yapacağı G20 zirvesinde konuyla ilgili daha fazla gelişme görebiliriz. Öte yandan pazarın katılımcıları da yeni düzenleyici sistem ve vergilendirme konuları hakkında net, nihai bir rapor beklentisi içinde.