Bitcoin blockchain ağı altyapısı teknik limitler nedeniyle birim zamanda sınırlı sayıda işleme izin veriyor. Bu problemi çözmek için tasarlanan Lightning Network ise hızla gelişiyor.

Geçen yılın başlarında canlı yayına girdiğinden beri, Lightning Network (LN) hızla büyümeye devam ediyor. 1ML’in sağladığı verilere göre; sistem üzerindeki Bitcoin (BTC) miktarı geçen yıl 4 seviyesinde iken bu sene 630’e ulaştı, 23.000’den fazla kanal açıldı ve toplamda 2 milyon dolarlık işlem gerçekleştirildi.

Son üç ayda, LN’nin büyümesi daha da hızlandı. Casa Lightning Node‘un yayınlanması ile birlikte teknik bilgisi olmayan kullanıcılar dahi bir LN düğümü çalıştırabilir hale geldiler. Ancak, Casa büyümenin tek nedeni değil. Lightning Torch, LN’yi destekleyen artan sayıdaki cüzdan ve topluluklar tarafından yürütülen kampanyalar, bu büyümenin diğer nedenlerinden bazıları.

Lightning Labs tarafından geliştirilen ilk LN uygulaması Mart 2018’de beta sürümü olarak yayınlanmıştı. Diğer iki uygulama, ACINQ ve Blockstream tarafından Mart ayı ve Haziran ayının sonunda devreye girmişti.

Geçen hafta Casa yeni bir tarayıcı eklentisinin yayınlandığını duyurdu. Bu eklenti sayesinde, Bitcoin Lightning Network özellikli düğümlere doğrudan erişilmesi mümkün hale geliyor. Bu sayede kullanıcıların tek bir tıklama ile  BTC kabul eden bir web sitesinde LN üzerinden ödeme yapabiliyor.

Orijinal Lightning Network tanıtım makalesi Şubat 2015’te blockchain araştırmacıları Joseph Poon ve Tadge Dryja tarafından yayımlandı. LN’nin tanıtımından bu yana, benzer teknolojiyi kullanan diğer çalışma protokollerinde gelişen farklı projeler ortaya çıktı.

Bu projelerden birisi Arwen. Geçen yıl merkezi kripto para birimi borsalarında 865 milyon dolar, toplamda ise 1,5 milyar doların üzerindeki kripto varlıklar ya çalındı ya da kaybedildi. Arwen bu sorunu çözmeye çalışıyor. Arwen, yatırımcıların kripto paraları bir borsada tutulsa olsa bile, özel anahtarları (private key) üzerinde kontrol sahibi olmalarını sağlayan yeni bir protokol geliştirdi. Kullanıcılar anahtarlarını üçüncü şahıslara devretmek zorunda kalmadan kripto paralarını kendi donanım veya yazılım cüzdanlarında saklayabiliyor. Bu durum LN çözümlerinin kullanım sürecini de hızlandırabilir.

LN, Bitcoin’i hızlı, ucuz ve güvenli bir ödeme ağı haline getirmek için en umut verici yaklaşımlardan biri haline geldi. Teknoloji hala erken dönemlerinde ve çoğu insan için LN henüz bir tercih sebebi değil. Ancak gördüğümüz büyüme göz önüne alındığında, çok yakında bu durum değişebilir. Bu hızda LN’nin kapasitesi gelecek yıl milyar dolar seviyelerine ulaşabilir.

LN’nin başarılı olup olmadığına bakılmaksızın, birçok yönden Bitcoin’in diğer kripto para birimleri üzerindeki liderliğini sürdürüyor. Ancak pazar büyüklüğü tek faktörlü bir oyun değil. Rekabetin ne kadar hızlı ölçekleneceği ve deneyim kullanıcılar için önemli. Bu sebeple eğer Bitcoin büyümeye devam etmek istiyorsa LN’e ihtiyacı var belki de gelecek yıllarda LN, Bitcoin ağ yapısının standart bir katmanı haline bile gelebilir.