Lüksemburg hükümeti bu hafta devlet nezdinde dijital teknolojilerin daha ağırlıklı bir şekilde kullanılmasına dair planlarını açıkladı. Bu teknolojilerin arasında blockchain de yer alıyor.

Blockchain ve yapay zeka teknolojilerinin daha etkili kullanılmasını amaçlayan Lüksemburg, son zamanlarda e-devlet teknolojilerini geliştirmeye yönelmiş durumda. Dijitalleşme Bakanı Marc Hansen geçtiğimiz günlerde yaptığı açıklamada, hükümetin dijital bilgileri saklama ve paylaşma şeklini geliştirmek için blockchain teknolojisine ağırlık vereceğini duyurmuştu. Hansen ilk uygulama setinin başlatıldığını ve projenin çok daha fazlasını yapmak için yardımcı olacağını sözlerine ekledi.

Ancak Hansen tarafından yapılan açıklamalar yetersiz bulundu. Muhalif politikacı Laurent Mosar, Hansen’in bu konulara yönelik daha detaylı açıklamalar yapmasını bekliyor. Mosar, teknolojinin kamu sektöründeki hangi alanlara uygulanacağı, teknolojinin geliştirilmesinde özel sektörün nasıl bir rol oynayacağı ve belirli bir tarih verilmesi konusunda bilgilendirilmeleri gerektiğini düşünüyor.

Blockchain teknolojisinin yanı sıra hükümet, yapay zekaya yönelik de stratejik vizyonunu paylaştı. Ancak yine benzer bir şekilde bu konuda da teknolojinin nasıl geliştirileceğine dair detaylı bilgi verilmedi.

Hansen’in başında olduğu Dijitalleşme Bakanlığı, hükümetin e-devlet teknolojilerine yönelik girişimlerinin bir parçası olarak kuruldu. Lüksemburg’un devlet düzeyinde etkili bir dijital dönüşüm gerçekleştirmek istediği aşikar. Geçtiğimiz aylarda ülkedeki kanun koyucular, blockchain teknolojisi ile gerçekleştirilen işlemlerin geleneksel işlemlerle aynı statüde sayılması için oluşturulan yasal çerçeveyi onaylamıştı.