Avrupa Birliği üyesi Lüksemburg, meclisten çıkardığı yeni bir yasa ile Blockchain ağları üzerinde tutulan menkul kıymet kayıtlarını yasal hale getirdi.

Coindesk’in haberine göre Lüksemburg parlamentosu, 14 Şubat’ta oylanan yeni tasarıyı yasalaştırdı. 58 kişilik parlamentoda sadece iki oy aleyhte kullanıldı.

7363 sayılı kanun, finansal piyasa katılımcılarına blockchain teknolojisini kullanarak menkul kıymetler ihraç etmeleri için yasal imkan sağlamayı amaçlıyor.

Yasa ile yapılan açıklamada: “aracıları azaltarak daha etkili ve kesin kayıtlara sahip menkul kıymet ihracı ile süreci daha verimli hale getirmek hedeflenmiştir” ifadelerine yer verildi.

Son yıllarda yaşanan teknolojik gelişmeleri dikkate alan parlamento, 2001 tarihli yasa ile düzenlenen menkul kıymetler ile alakalı düzenlemeleri 2014 yılında dijital yapılara taşınmasını belirlemiş ve en son düzenleme ile bu varlıkların kayıtlarının blockchain ağları üzerinde tutulmasını mümkün kılmış oldu.

Spesifik olarak, yapılan düzenlemeyi Türkçe’ye aşağıdaki şekliyle çevirebiliriz:

“Hesap sahibi, menkul kıymet hesap kayıtlarını, dağıtılmış elektronik kayıt sistemleri veya veritabanları dahil olmak üzere güvenli elektronik kayıt yapılarında saklayabilir ve elektronik cihazlar aracılığıyla menkul kıymet hesaplarına kayıt yapabilir. Böyle güvenli bir elektronik kayıt yapısında kaydedilen ardışık transferler, menkul kıymet hesapları arasındaki transferler olarak kabul edilir. Bu tür yapılar içinde menkul kıymet hesaplarının tutulması veya böyle bir güvenli elektronik kayıt cihazı aracılığıyla menkul kıymet hesaplarındaki menkul kıymetlerin kaydedilmesi, söz konusu menkul kıymetlerin elverişli niteliğini etkilemez.”

İlgili kanunun Fransızca metnine buradan ulaşabilirsiniz.