Avrupa Komisyonu’nun açıklamasına göre Macaristan, bildiriyi imzalayarak Avrupa Blockchain Ortaklığı’na katılan 29. ülke oldu.

Beyanname, Avrupa Komisyonu’nun genel müdür yardımcısı Claire Bury’nin huzurunda Macaristan İnovasyon ve Teknoloji Bakanı László György tarafından imzalandı.

Avrupa Blockchain Ortaklığı geçtiğimiz yıl ilkbaharda 21 Avrupa Briliği ülkesi ve Norveç’in katılımıyla oluşturulmuştu. Bu ortaklıkla birlikte Avrupa’da blockchain teknolojisine yönelik düzenlemelerin geliştirilerek tedarik zinciri, lojistik ve sınır ötesi ödemeler gibi hizmetlerin iyileştirilmesi amaçlanıyor. Anlaşmayı imzalayan ülkeler aynı zamanda halka açık sınır ötesi dijital hizmetleri destekeleyecek Avrupa Blockchain Altyapı Hizmetleri’nin kurulması için de anlaşmış oluyor.

Avrupa Komisyonu, Horizon 2020 aracılığıyla blockchain teknolojisinin kullanılacağı çeşitli sektörlerde yapılan çeşitli projeleri 300 milyon euro derinde bir yatırımla destekleyeceklerini açıklamıştı. Şubat 2018’de ise Avrupa’da blockchain inovasyonlarının gelişmesi için EU Blockchain Observatory and Forum girişimini kurmuştu.