Malezya’nın yerel İngiliz basını The Star’ın geçtiğimiz gün yaptığı habere göre, Malezya 2019’un ilk çeyreğinde kripto paralar ve ICO’larla ilgili regülasyonlarını tamamlayacak.

Yapılan bu haberde Menkul Kıymetler Komisyonu’nun (SC) yeni kurallar için kendini yenilediğini ifade eden Maliye Bakanı Lim Guan Eng’in sözlerine yer verildi.  Bakana göre, regülasyonları kullanacak SC’nin en büyük hedefi, yeni varlık sınıflarını yatırım için uygun hale getirmek olacak.

Malezya aslında uzun bir süredir kripto paraların düzenlenmesine dair çalışmalarını sürdürüyor. 2017 sonlarında başlayan bu süreç yerel kripto para endüstrisinin düzenlenmesine yönelik adımları içeriyordu.

Malezya kripto para düzenlemelerini bir an önce tamamlamak istiyor

Yetkililer doğal olarak bu süreç boyunca sektörü kontrol etmeye çalıştılar. Yine Maliye Bakanı’nın parlementoda dile getirdiği üzere, kripto para ihraç etmek isteyenler ülkenin merkez bankası Bank Negara Malaysia’ya danışmak zorundaydılar.

“Bitcoin ve benzeri para birimlerinin finansal mekanizmadaki yerine karar verebilmek için kripto parayı ilk olarak Bank Negara Malaysia’ya göndermemiz gerekiyor.”

Hem parlemento hem de kripto para sektörü için açık bir çağrı olan bu konuşma, onay bekleyen ihraç projeleri için önemli bir başlangıç adımı olabilir. Böylece devlet destekli kripto para biriminin de dünyaya açılması mümkün olacak.