Malezya Eğitim Bakanlığı, sahteciliğin önüne geçebilmek için Blockchain teknolojisinden yararlanacak. Bakanlık bu amaçla birçok üniversiteyi bir araya getirdiği bir konsorsiyum kurdu.

Eğitim Bakanlığı geçtiğimiz günlerde Twitter üzerinden yaptığı resmi açıklama ile konsorsiyumda altı farklı üniversitenin bir araya geldiğini duyurdu. e-Scroll adı verilen yeni sistem sayesinde üniversite notlarının düzenlenmesi ve onaylanması için Blockchain teknolojisi kullanılacak. Bu çözümün getirilmesinin en büyük nedeni notlarda yapılan sahtecilikler oldu.

Malezya Eğitim Bakanlığı, Blockchain’in değiştirilemez özelliğini kullanarak notlardaki sahteciliğin önüne geçmek istiyor.

Malezya eğitim sistemindeki sahtecilik Blockchain ile son bulacak

Geçtiğimiz Ocak ayında sahte diploma ticaretindeki şaşırtıcı ticareti gün yüzüne çıkaran BBC Radio, Malezya Eğitim Bakanlığı’nı harekete geçiren tetikleyici güç oldu. Durum öyle bir hale gelmişti ki, insanlar sahte belgeler için resmen servet önermeye başlamışlardı.

Uluslararası İslam Üniversitesi’den (IIUM) bir ekip tarafından geliştirilen sistem, eğitim bilgilerini ve belgelerini NEM Blockchain’i üzerinde saklıyor. Resmi belgeler (diploma vs.) üzerine yazdırılan bir QR ise bu Blockchain sistemine ulaşmak için anahtar olacak. QR kodun okutulmasıyla birkaç saniye içinde belgenin gerçekliği sorgulanabilecek.