Malta Üniversitesi, Malta Bilgi Teknolojileri Ajansı (MITA) ile iş birliği yaparak Blockchain ve dağıtık defter teknolojileri bursu için 300 bin Euro burs fonu oluşturduğunu açıkladı.

Blockchain ve dağıtık defter teknolojileri özelinde duyurulan bu yeni bursun bilgi ve iletişim teknolojileri, hukuk, finans ve mühendislik alanlarında okuyan öğrencilere verileceği ve 300 bin Euro’nun üç yıla dağıtılacağı açıklandı. Yeni başlayacak akademik eğitim yılı itibarıyla, öğrenciler Blockchain üzerine yapacakları yüksek lisans ve doktora araştırmaları için burs başvurusunda bulunabilecekler.

Malta Üniversitesi’nin bu atılımı, hükümetin yerel olarak yeterli personel kapasitesini sağlayarak Malta’ya Blockchain şirketlerini çekmek için gösterdiği çabalardan biri olarak görülüyor. Dijital ekonomi meclis sekreteri Silvio Schembri, Maltese mezunlarının sahada önemli görevler üstlendiğini görmek istediğini söyledi.

Rektör Alfred Vella, Malta Üniversitesi’nin dağıtık defter teknolojileri, Blockchain, dijital para birimleri, yapay zekâ (AI), FinTech ve RegTech ile ilgili birimleri hukuk, finans, bilgi ve iletişim teknolojileri ve diğer alanlarda yüksek lisans programlarına entegre etmek istediğini söyledi. MITA Yönetim Kurulu Başkanı Tony Sultana, ajansın diğer eğitim kurumlarında da benzer girişimlerde bulunduğunu belirtti.

Malta, Blockchain ve kripto dostu ortamı ile kamuoyunda “Blockchain adası” olarak biliniyor. Malta Parlamentosu, yakın dönemde Blockchain teknolojisi için düzenleyici bir çerçeve olan ve Blockchain şirketleri için sağlam bir zemin oluşturan üç yasa tasarısını onaylamıştı. Mayıs ayında ise Malta Ulaşım Bakanı, ülkenin toplu ulaşım servislerinde dağıtık defter teknolojilerinden faydalanmak üzere İngiliz Blockchain girişimi Omnitude ile iş birliği yaptıklarını duyurmuştu.