Dünyanın Blockchain Adası olarak da bilinen Malta, yakın zamanda Blockchain ve kripto para şirketlerine hizmet veren bir bankaya sahip olacak. OK Blockchain Capital Limited tarafından yatırım alan RnF Finance Limited, konuyla ilgili gerekli yetkileri almak için Malta Finansal Hizmetler Otoritesi’ne başvurdu. Bankanın önümüzdeki yılın ortalarında faaliyete başlaması planlanıyor.

28 yıldır bankacılık sektöründe çalışan ve kariyerinin son on yılında Malta’da sıfırdan yeni bankalar kuran RnF kurucu ve CEO’su Roderick Psaila, aynı zamanda Malta’nın lisanslı kredi kurumu AgriBank’ta da CEO olarak görev yapıyor. Psaila konuyla ilgili yaptığı açıklamada:

“Açmayı planladığımız bankanın dört ana işi olacak. Bu işleri şirketlere bankacılık hizmeti sunmak, kredi vermek, özel bankacılık ve varlık yönetimi olarak sıralayabiliriz. Büyük şirketlere ve özel müşterilere hizmet vermeyi hedefliyoruz. Ancak bunu yaparken firmalar arasında ayrım yapmamaya ve her projeyle özel olarak ilgilenmeye de özen göstereceğiz.” diye konuştu.

Psaila’ya göre bu bakış açısı sayesinde, menkul kıymet token’larından faydalanmak isteyen kripto para borsaları ve şirketler, durum tespiti prosedürlerinin yeterli olduğunu varsayarak diğer şirketler gibi hizmet alma şansına sahip olacak. Banka, ilk yıl planları dahilinde Blockchain ve yapay zeka teknolojilerine önemli yatırımlar yaparak, ileride yaşanabilecek riskli senaryolar konusunda elini güçlendirmek istiyor.

CCN’in haberine göre OK Blockchain Capital Limited Kurucu Ortağı Tim Byun konuyla ilgili olarak:

“Blockchain Island’daki bu yeni bankacılık girişiminde Roderick ve takımıyla birlikte olduğumuz için heyecanlı ve mutluyuz.” diye konuştu. RnF önümüzdeki yılın ortalarında, alacağı yasal onay ile birlikte projeye başlamak için tamamen hazır olacak.