R3’ün Corda platformu üzerinde geliştirilen ticari finans Blockchain’i Marco Polo üzerinde ilk gerçek işlemler tamamlandı.

Marco Polo üzerindeki ilk canlı ticari işlem iki Alman şirketi arasında gerçekleşti. Türbin ve jeneratör üreticisi Voith ile pompa ve vana tedarikçisi KSB SE arasındaki bu işlemlerden birinde özel bir hidrolik manşon Almanya’dan Çin’e teslim edilirken, diğer işlemde ise Almanya içine pompa teslimatı sağlandı.

Her iki teslimatı da farklı kılan, tüm veri alışverişinin dağıtık defter teknolojileri üzerinde yapılmasıydı. Böylelikle fiziksel evrak ve aracıların neden olduğu yavaşlık ve maliyet ortadan kaldırılmış oldu.

Şirketler, Marco Polo ağı üzerinden sipariş ve teslimat detayları üzerinde anlaştı ve mallar teslim edildikten sonra, gönderi bilgileri sisteme girildi. Bu adımın hemen ardından ise, daha önceden kararlaştırılan veriyle otomatik olarak eşleşme sağlandı ve banka, alıcının tarafına geri alınamaz bir ödeme yükümlülüğü getirdi.

CoinDesk haberine göre Marco Polo, işlemin hacmini ve hangi firmanın alıcı, hangisinin satıcısı olduğu bilgilerini basınla paylaşmadı.

Bankalar Blockchain’e ısınıyor

İşlemin ödeme ve finansman tarafını Marco Polo konsorsiyumunun kurucu üyeleri arasında da yer alan Alman Commerzbank ve Landesbank Baden-Württemberg sağladı. Commerzbank Ticari Finans ve Nakit Yönetimi Birimi İcra Kurulu Üyesi Nikolaus Giesbert, yaptığını açıklamada Blockchain teknolojisinin ödeme taahhüdünü ve hem sınır ötesi hem yurt içi ticari işlemler için en gelişmiş finansman olanaklarını sağladığını bu işlemle birlikte gösterdiklerini belirtti.

LBBW Sermaye Piyasaları Bölümü Başkanı Dr. Christian Ricken ise, ticari finansta dağıtık defter teknolojileri kullanımının işlemleri daha hızlı, kolay ve güvenli hale getirdiğini kaydetti ve ekledi: “Bu işlemler sadece teknoloji anlamında çığır açmakla kalmıyor; bankalar ve şirketler arasındaki iş birliğinde de yeni ufuklar çiziyor.”